V Orlických horách hořel les. Kvůli suchu může být požárů víc, varují meteorologové

ČTK ČTK
20. 4. 2019 18:05
U Olešnice v Orlických horách vzplál mladý les. Hasičům se požár podařilo lokalizovat a dostat pod kontrolu. Po třiceti hodinách byl také uhašen lesní požár ve skalách u Libčic nad Vltavou. Meteorologové varují, že požárů může kvůli suchu přibývat. V Praze dokonce platí zákaz rozdělávání ohňů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

K požáru mladého lesa u Olešnice v Orlických horách vyrazilo osm jednotek hasičů z Čech a tři jednotky hasičů z Polska. Hasiči vyhlásili druhý nejnižší stupeň požárního poplachu ze čtyř, řekla mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová.

Požár lesa na ploše zhruba 70 krát 350 metrů dostali hasiči nahlášený po 13:30. "Lokalizace požáru byla asi v 16 hodin. Hasiči budou na místě ještě asi dvě až tři hodiny. Oheň se dostal i pod povrch do kořenového systému a vše tak musí prolít vodou," uvedla mluvčí.

Les vzplál v těžko přístupném místě směrem od Olešnice k česko-polským hranicím. Pro dopravu vody k hořícímu lesu si hasiči zřídili tři čerpací stanoviště. "Příčina ohně je v šetření. Požár je bez zranění," uvedla mluvčí.

Po třiceti hodinách uhašeno

Hasiči také uhasili lesní požár ve skalách u Libčic nad Vltavou u Prahy. Trvalo jim to téměř třicet hodin. Nikdo nebyl zraněn a škoda nevznikla. "Vzhledem k tomu, že nedošlo ke škodě, tak vyšetřovatelé se tímto požárem nezabývají," řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

V pátek odpoledne vyhlásili hasiči třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S hašením pomáhal i vrtulník. Na dohašování se podílelo ještě několik desítek hasičů. Šlo o obtížně dostupné místo.

Středočeští hasiči likvidovali už desítky požárů trávy nebo lesa. Počet případů v přírodním prostředí je letos v dubnu v celém Česku extrémní, přispívá k tomu i sucho, ale příčinou často bývá lidská nedbalost při pálení biologického odpadu nebo při rozdělávání ohňů v přírodě. Meteorologové vydali výstrahu před nebezpečím požárů, která platí pro celé Česko s výjimkou Moravskoslezského kraje.

Meteorologové doporučují nerozdělávat oheň v lese, nevypalovat trávu a neodhazovat nedopalky. Nárůst nebezpečí vzniku a šíření požárů se očekává v úterý, kdy začne foukat čerstvý jihovýchodní vítr, uvedli.

Praha v parcích, zahradách a lesích zakázala rozdělávat oheň a kouřit cigarety. Zákaz je platný do odvolání, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Lidé nesmí oheň rozdělávat ani ve vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa, na loukách a polích a v blízkosti skladů sena a slámy. Z nádrží určených pro hašení nesmí odebírat vodu. Kouřit na rizikových místech mohou kuřáci pouze elektronické cigarety. Pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření, nesmí na železnici jezdit parní lokomotivy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy