reklama
 
 

V Orlických horách hořel les. Kvůli suchu může být požárů víc, varují meteorologové

20. 4. 2019 18:05
U Olešnice v Orlických horách vzplál mladý les. Hasičům se požár podařilo lokalizovat a dostat pod kontrolu. Po třiceti hodinách byl také uhašen lesní požár ve skalách u Libčic nad Vltavou. Meteorologové varují, že požárů může kvůli suchu přibývat. V Praze dokonce platí zákaz rozdělávání ohňů.

K požáru mladého lesa u Olešnice v Orlických horách vyrazilo osm jednotek hasičů z Čech a tři jednotky hasičů z Polska. Hasiči vyhlásili druhý nejnižší stupeň požárního poplachu ze čtyř, řekla mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová.

Požár lesa na ploše zhruba 70 krát 350 metrů dostali hasiči nahlášený po 13:30. "Lokalizace požáru byla asi v 16 hodin. Hasiči budou na místě ještě asi dvě až tři hodiny. Oheň se dostal i pod povrch do kořenového systému a vše tak musí prolít vodou," uvedla mluvčí.

Les vzplál v těžko přístupném místě směrem od Olešnice k česko-polským hranicím. Pro dopravu vody k hořícímu lesu si hasiči zřídili tři čerpací stanoviště. "Příčina ohně je v šetření. Požár je bez zranění," uvedla mluvčí.

Po třiceti hodinách uhašeno

Hasiči také uhasili lesní požár ve skalách u Libčic nad Vltavou u Prahy. Trvalo jim to téměř třicet hodin. Nikdo nebyl zraněn a škoda nevznikla. "Vzhledem k tomu, že nedošlo ke škodě, tak vyšetřovatelé se tímto požárem nezabývají," řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

V pátek odpoledne vyhlásili hasiči třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S hašením pomáhal i vrtulník. Na dohašování se podílelo ještě několik desítek hasičů. Šlo o obtížně dostupné místo.

Středočeští hasiči likvidovali už desítky požárů trávy nebo lesa. Počet případů v přírodním prostředí je letos v dubnu v celém Česku extrémní, přispívá k tomu i sucho, ale příčinou často bývá lidská nedbalost při pálení biologického odpadu nebo při rozdělávání ohňů v přírodě. Meteorologové vydali výstrahu před nebezpečím požárů, která platí pro celé Česko s výjimkou Moravskoslezského kraje.

Meteorologové doporučují nerozdělávat oheň v lese, nevypalovat trávu a neodhazovat nedopalky. Nárůst nebezpečí vzniku a šíření požárů se očekává v úterý, kdy začne foukat čerstvý jihovýchodní vítr, uvedli.

Praha v parcích, zahradách a lesích zakázala rozdělávat oheň a kouřit cigarety. Zákaz je platný do odvolání, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Lidé nesmí oheň rozdělávat ani ve vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa, na loukách a polích a v blízkosti skladů sena a slámy. Z nádrží určených pro hašení nesmí odebírat vodu. Kouřit na rizikových místech mohou kuřáci pouze elektronické cigarety. Pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření, nesmí na železnici jezdit parní lokomotivy.

autor: ČTK | 20. 4. 2019 18:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama