Lesní požár u Libčic nad Vltavou budou hasiči likvidovat až do sobotního odpoledne

ČTK ČTK
20. 4. 2019 10:02
Oheň, který začal hořet v pátek v poledne, je pod kontrolou, jeho příčinu bude zjišťovat vyšetřovatel. Hasiči nyní hledají skrytá ohniska pomocí termokamer, sdělil v sobotu ráno řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.
Oheň zasáhl komplikovaně dostupné místo. | Video: HZS Středočeského kraje

V pátek odpoledne vyhlásili hasiči třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. Nyní na místě platí první poplachový stupeň. "Bude se to ještě důkladně prolévat," uvedl Svoboda. Podle něj se na dohašování podílí zhruba dvě desítky hasičů. Průzkum lokality bude trvat ještě minimálně několik hodin.

Oheň, který zasáhl plochu přibližně 500 krát 100 metrů je pod kontrolou zhruba od pátečních 16:30, poté odletěl i vrtulník, který s hašením pomáhal. Jedná se o komplikovaně dostupné místo. Kvůli přetrvávajícímu suchu platí aktuálně nízký stupeň nebezpečí požáru ve všech krajích kromě Moravskoslezského. Příčinou vzniku ohně bývá často lidská nedbalost, meteorologové proto doporučují nerozdělávat oheň v lese, nevypalovat trávu a neodhazovat nedopalky.

Uvedli to ve výstraze platné od sobotního dopoledne. V Praze navíc platí zákaz rozdělávat oheň a kouřit klasické cigarety v parcích, zahradách a lesích, stejně jako v blízkosti luk, polí a skladů sena a slámy. 

Další nárůst nebezpečí vzniku a šíření požárů se očekává v úterý, kdy začne foukat čerstvý jihovýchodní vítr, varují meteorologové. Slunečné a suché počasí s nedostatkem srážek v ČR bude pokračovat. Nejvyšší teploty o víkendu vyšplhají na 19 až 23 stupňů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy