V nabouraném policejním BMW seděl Kruliš z hradního protokolu. Nabídka na projížďku padla při večeři

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 30. 5. 2017 18:41
V supermoderním policejním voze BMW i8, který v noci na úterý havaroval na Brněnsku, seděl kromě policejního řidiče i Vladimír Kruliš, zástupce šéfa hradního protokolu. Aktuálně.cz to potvrdily dva dobře informované zdroje. Případ už vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vůz havaroval poté, co policista utrpěl mozkovou příhodu a ztratil kontrolu nad řízením. Oba členové osádky byli hospitalizováni s vážnými zraněními.
Foto: Vojtěch Marek

Brno - Jedním ze dvou členů posádky policejního supervozu BMW i8, který v noci na úterý havaroval na Brněnsku, byl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. On, stejně jako policista, který měl vůz řídit, utrpěl vážná zranění. Případ už vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Událost při debatě s občany ve Veselí nad Moravou potvrdil prezident Miloš Zeman, který pak v brněnské fakultní nemocnici Kruliše navštívil.

"Ano, jedu dneska do nemocnice," prohlásil. Zkritizoval brněnskou policii, která podle něj informovala, že zkušební jízdě přihlížel. K nehodě přitom došlo v 10 hodin večer. "Chtěl bych říci, že krajské oddělení policie lhalo, protože jsem žádné zkušební jízdě nepřihlížel. V deset hodin večer jsem si ve své posteli četl monitor," sdělil prezident.

Brněnská policie dříve uvedla, že BMW bylo součástí přehlídky policejní techniky. "V rámci návštěvy prezidenta republiky v Jihomoravském kraji bylo představení techniky Integrovaného záchranného sboru, kdy bylo předváděno i hybridní policejní vozidlo a byla provedena jak ukázka vozu, tak praktická ukázka," řekla redakci mluvčí jihomoravského kraje Štěpánka Komárová a nově uznala, že ve vozidle byl opravdu civilista.

"Při praktické ukázce byl ve vozidle s policistou civilista," dodala s tím, že k nehodě ale došlo po oficiálním programu prezidenta. "Mělo k ní dojít kolem desáté hodiny večer," uzavřela.

Později vysvětlila, že nabídka na projížďku přišla až po skončení hlavního pondělního programu prezidentské cesty. "Po večeři, která proběhla včera, byla nabídnuta možnost praktické ukázky," řekla Komárová s tím, že prezident u ukázky nebyl, účastnil se jí pouze doprovod.

Jestli někdo z posádky před jízdou pil, není jasné. A to vzhledem k závažným zraněním, která oba utrpěli. "To bude předmětem vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů," dodala mluvčí.

Vůz podle policie havaroval poté, co policista utrpěl mozkovou příhodu a ztratil kontrolu nad řízením. Oba členové osádky byli hospitalizováni s vážnými zraněními.

"U muže středního věku lékařka diagnostikovala cévní mozkovou příhodu," upřesnila mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Druhým zraněným je podle ní mladý muž, kterého záchranáři s podezřením na vážné poranění páteře převezli do trauma centra brněnské fakultní nemocnice.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl na otázky Aktuálně.cz odpovídat. "Komentuji zásadně věci politického charakteru nebo věci, které se týkají programu pana prezidenta. Věci, které se týkají osobních záležitostí, já zásadně komentovat nebudu," řekl.

Osobní záležitost, řekl Ovčáček

Prezident Miloš Zeman odchází z brněnské fakultní nemocnice, kde navštívil zraněného Vladimíra Kruliše.
Prezident Miloš Zeman odchází z brněnské fakultní nemocnice, kde navštívil zraněného Vladimíra Kruliše. | Foto: David Kohout

Ovčáček nechtěl "neúčast pana Kruliše" komentovat ani na přímý dotaz reportéra Aktuálně.cz v Kozojídkách na Hodonínsku. "Jsou to osobní záležitosti a nepřísluší mi jako tiskovému mluvčímu prezidenta republiky komentovat osobní záležitosti jednotlivých členů prezidentského týmu," řekl.

Kruliše, který organizuje prezidentovy cesty po Česku, podle zdrojů Aktuálně.cz v úterý zastupuje kancléř Vratislav Mynář. Ten nebral telefon.

Šéf jihomoravské policie Leoš Tržil odmítl událost komentovat. "Nebudu k tomu vůbec nic říkat, obraťte se na moji mluvčí," řekl Aktuálně.cz.

Proč civilista Kruliš v policejním voze seděl, není zatím jasné. "V současném stavu se k případu vůbec nebudeme vyjadřovat," řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Podle informací Aktuálně.cz se událost řešila na ranní poradě policejního prezidia.

Navíc Kruliš neměl jako civilista v autě co dělat. Nedovoluje to zákon o policii. "V dopravních prostředcích mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů," píše se v zákoně.

Potvrzuje to i právník Nezávislého odborového svazu policie. "Není v pořádku, aby policista jezdil s civilistou služebním autem, aniž by plnil nějaké úkony. Záleží ale také na tom, jaký ten policista dostal pokyn. Ale z vlastní vůle nemůže použít služební vozidlo," řekl Petr Tomek.

Hybridní vůz BMW i8 jihomoravští policisté slavnostně převzali 10. května. Policie ho má zdarma zapůjčený na šest měsíců nebo do najetí 20 tisíc kilometrů. Auto je poháněno benzinovým motorem v kombinaci s elektromotory. Je schopno jet až 250 km/h.

Policie bude pomáhat a chránit v supersportovním BMW i8. | Video: Eva Srpová, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 30 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy