Tři mrtví v Krkonoších. Na auto spadl strom, který nevydržel nápor větru

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2022 21:30
Nehoda se stala na silnici, která vede do obce Malá Úpa a dále na hraniční přechod s Polskem. Podle Správy Krkonošského národního parku ji zapříčinil asi 30 metrů vysoký smrk, jehož pád s největší pravděpodobností způsobila vichřice, která v neděli odpoledne na Sněžce dosáhla síly orkánu.

Na místě neštěstí podle zdravotnických záchranářů přišly o život dvě ženy ve věku 88 a 76 let, třetím zemřelým je šestnáctiletý mladík. Hasičům se ale podařilo vyprostit sedmasedmdesátiletého muže, kterého poté předali do péče zdravotnické záchranné služby. Do nemocnice ho transportoval vrtulník.

Poryv větru zlomil zhruba metr silný strom ve výšce asi tří až čtyř metrů nad zemí. "Šlo o vzrostlý smrk. Kůrovcem napadený nebyl," řekl ČTK mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Jde podle něj o první takový tragický případ v Krkonoších. Dodal, že v lokalitě dnes kvůli větru spadly ještě další dva stromy.

Správa parku lesní porost podél cest podle Drahného sleduje a rizikové stromy preventivně kácí. Na vyšetřování okolností dnešní tragédie spolupracuje s policií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy