V obří jeskyni v americkém Kentucky začíná olympiáda robotů. Češi vsadili na robopsy

V obří jeskyni v americkém Kentucky začíná olympiáda robotů. Češi vsadili na robopsy
Člen českého týmu Matěj Hoffmann s humanoidem.
Matěj Hoffmann.
Pohled z jeskyně Kostelík u Býčí skály. Vědci robotické systémy připravovali na extrémní podmínky právě v jeskynním komplexu Býčí skála v Moravském krasu.
K tréninku využili i podzemí pevnosti Dobrošov.
Foto: Matěj Hoffmann
Aneta Haushalterová Aneta Haushalterová
20. 9. 2021 18:20
Tři roky trvá soutěž DARPA Subterranean Challenge, kterou lze nazvat jako "olympiádu robotů". Vyvrcholí posledním kolem v americkém Kentucky, které se koná od úterý do pátku. Do finále se probojovalo osm nejlepších robotických týmů světa a mezi nimi jsou i Češi z Fakulty elektrotechnické ČVUT. První tři týmy si rozdělí odměnu 3,5 milionu dolarů.

"Olympiádu robotů" pořádá agentura amerického ministerstva obrany v rozsáhlém podzemním komplexu MegaCavern, což je bývalý vápencový důl v Louisville v Kentucky. Soutěž simuluje v reálném prostředí situaci při záchraně lidí po katastrofách. Týmy mají za úkol v neznámém prostředí během jedné hodiny identifikovat co nejvíce objektů. Druhým cílem robotů je odhalit unikající plyn. Poznatky využité v soutěži najdou uplatnění při časově kritických obranných i civilních operacích typu „vyhledej a zachraň“.

V jeskynních prostorech chybí GPS signál a bezdrátová komunikace je tak značně omezená. „Podmínky jeskyně nedovolují, aby roboty ovládal manuálně člověk, a budou proto při soutěži odkázány výhradně na svůj autonomní pohyb, rozhodování a vzájemnou koordinaci," upřesňuje profesor Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT a šéf českého týmu.

"Naše robotické systémy jsme na extrémní podmínky připravovali v jeskynním komplexu Býčí skála v Moravském krasu a v podzemí pevnosti Dobrošov. V univerzitních laboratořích či dílnách takové podmínky nevytvoříte,“ doplňuje.

Český tým složený z odborníků katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT se pokusí uspět s flotilou kolových, pásových, létajících a šestinohých záchranářských robotů. Z předchozích dvou kol budou Češi obhajovat třetí místo, které dokázali vybojovat proti konkurenci světových týmů z prestižních výzkumných institucí, jako je NASA, Massachusettský technologický institut (MIT), Kalifornský technologický institut (Caltech), Univerzita v Oxfordu či Spolková vysoká technická škola v Curychu.

Zatímco v prvních dvou kolech Češi soutěžili jako nesponzorovaný tým, nyní už se díky podpoře od agentury ministerstva obrany Spojených států pro pokročilé výzkumné projekty DARPA řadí do kategorie sponzorovaných týmů. Za peníze si pořídili dva kráčející roboty SPOT a od firmy General Laser si zapůjčili třetí exemplář čtyřnohých robopsů. Mimo tří novinek bude český tým vystavovat i roboty, se kterými již absolvoval předchozí kola.

Češi do USA odcestovali před dvěma týdny, aby měli dostatek času na přípravy před finálovým kolem. „Pořád se něco ladí a opravuje. Rychle se zvládla i záruční oprava jednoho SPOTa. Odsud je to do Bostonu blíže než z Prahy,“ vysvětluje Tomáš Svoboda a dodává, že jejich roboti jsou v podstatě v provozu ve dne i v noci. „Co se nestihne ve dne, musí se stihnout v noci. Navíc v noci lépe simulujeme obtížné světelné podmínky ztěžující detekci objektů. V podzemí také slunce nesvítí,“ dodává Tomáš Svoboda.

Tým soutěží pod hlavičkou CTU- CRAS-NORLAB (Czech Technical University - Center for Robotics and Autonomous Systems - Northern Robotics Laboratory). Výsledky budou vyhlášeny v pátek 24. září. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Senát zamítl zmrazení platů vrcholných politiků, vzrostou asi o šest procent.

Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat.

Rozhodnutí Senátu odsoudil premiér Andrej Babiš (ANO), označil ho za nehorázné. "Je to další podvod nové koalice na voličích," řekl.

Pro zamítnutí, jak je doporučily senátní výbory, hlasovalo 57 ze 68 přítomných členů horní komory. Proti jich bylo pět. Sněmovna schválila zmrazení platů vrcholných politiků zrychleně jen několik dnů před volbami do dolní komory. Pro předlohu tehdy hlasovalo 133 ze 134 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran.

Pro letošek zůstaly platy vrcholných politiků změnou zákona na loňské úrovni kvůli koronavirové krizi. Jinak by stouply zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy