"Víme, kam to spěje." Nové záběry robota Boston Dynamics rozvířily obavy

pru mk pru, mk
19. 8. 2021 13:26
Běhat, překonávat překážky, dělat salta či přeskakovat krabice. To všechno už dokáže humanoidní robot Atlas vyvíjený známou americkou společností Boston Dynamics. V nově zveřejněném videu předvádějí dva roboti na překážkové dráze akrobatické prvky, které by byly výzvou i pro mnohé lidi. Reakce na čerstvé záběry ukazující pozoruhodné schopnosti robotů jsou ale spíše znepokojené.
Technologická společnost Boston Dynamics zveřejnila nové video, v němž dva humanoidní roboti předvádějí akrobatické prvky. | Video: Reuters, Youtube/Boston Dynamics

Příprava nové sestavy pro humanoidní roboty trvala vývojářům několik měsíců. Jejich největším úspěchem je, že robot Atlas už nyní nemusí být dopředu naprogramován. Nově je schopný přizpůsobovat své pohyby podle toho, co jeho kamery právě vidí.

"Někdy to ale je frustrující. Roboti hodně padají," svěřil se vývojář Benjamin Stephens z Boston Dynamics pro agenturu Reuters. "Stále ale objevujeme, jak posunout jeho limity a pracujeme na nich. Hodně se z toho učíme v tom smyslu, jak postavit robota, který zvládne i pád na obličej a následně se dokáže zvednout a udělat něco znovu. Také se učíme hodně o jejich chování a kontrole," dodal.

Současná podoba dvounohého humanoidního robota Atlas je výsledkem přes dekádu trvající práce vývojářů. Jeho nejnovější verze je přibližně metr a půl vysoká a váží 86 kilogramů. Uvnitř má vestavěné tři počítače a k pohybu využívá téměř tři desítky hydraulických kloubů. Pokud se do budoucna bude schopný hýbat ve stejném rozsahu jako průměrný dospělý, jsou podle vývojářského týmu jeho možnosti neomezené. 

Nově zveřejněné záběry také dokazují, jak se americká technologická společnost sídlící v massachusettském Walthamu neustále vyvíjí kupředu. Ještě v roce 2009 chodili jejich roboti nemotorně na kabelech a měli problémy i s běžeckým pásem bez nerovností.

Pozoruhodné záběry obletěly v posledních dvou dnech sociální sítě i světová média. Na twitterovém účtu Boston Dynamics video zhlédlo přes devět milionů uživatelů. Mezi nespočtem komentářů se nicméně ve značné míře objevují spíše skeptické reakce.

Někteří z uživatelů dramaticky rychlý pokrok Boston Dynamics vychvalují, ale mnozí z nich firmu obviňují z toho, že vyvíjí zbraně, které lidstvo ovládnou. Uživatelé také vývojářům pokládají otázku, proč něco takového na světě lidská populace vůbec potřebuje. Roboty nazývají jako "predátory" nebo "geniální zabíjecí stroje".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy