Praha - Počet exekucí z důchodů stoupá, letos v pololetí jich bylo téměř 79 500, což je o 4150 víc než na konci loňska. Rostou také exekuce z nemocenských dávek.
Informovala o tom mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová. Ze zkušeností pracovníků ČSSZ podle mluvčí vyplývá, že do důchodu odchází stále více lidí s již nařízenou exekucí.
Roste také v exekucích z důchodů stržená částka. Za letošní první pololetí ČSSZ poukázala na účty věřitelů a exekutorů 899,4 milionu korun, což je téměř 60 procent loni stržených exekučních srážek.
Počet důchodců s nařízenou exekuční srážkou vytrvale roste nejméně od roku 2008. Tehdy jich ke konci prosince bylo zhruba 40 700, tedy polovina nynějšího počtu. Nejvýraznější nárůst nastal mezi roky 2010 a 2011, kdy exekucí z důchodu přibylo téměř o 10 tisíc.
Několik exekucí na jeden důchod
ČSSZ upozornila, že u dalších více než 40 tisíc důchodů exekuci eviduje, ale neprovádí, protože lidem musejí podle zákona zbývat peníze na živobytí. V letošním roce činí nezabavitelná částka 6118 korun.
ČSSZ provádí exekuce ze starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů a také z příplatků k důchodu.
"Není výjimkou, kdy je na jeden důchod vydáno i několik exekučních titulů. ČSSZ pak stanoví srážkový plán a srážky vypočítá - mohou být ve výši několika desítek korun, sto korun ale i v řádu tisíců," uvedla Buraňová.
Počet exekucí na nemocenské dávky včetně mateřské také narůstá. ČSSZ za letošní leden až červen kvůli nařízené exekuci a insolvenci provedla srážky v téměř 62 300 případech. Přitom za celý loňský rok to bylo necelých 88 700 případů. Strmě stoupá stržená částka. Loni za celý rok to bylo asi 121,7 milionu korun, letos za pololetí téměř 95,7 milionu Kč.
Nejohroženější skupina
"Důchodci nebo lidé sociálně slabí se stávají nejohroženější skupinou, která se ocitá v dluhové pasti. Jejich dluhy nejčastěji vznikají půjčkou u nebankovních společností nebo při zárukách za půjčky, které si vzaly jejich děti," uvedla Buraňová.
Drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městské policii, poplatky obcím za svoz odpadu či penále zdravotním pojišťovnám, stojí podle mluvčí za zhruba třetinou nařízených exekucí.