V Česku se tiskne první 3D dům. Věřím, že tohle je budoucnost, tvrdí jeho autor

V Česku se tiskne první 3D dům. Věřím, že tohle je budoucnost, tvrdí jeho autor
Prvok bude mít tři místnosti – koupelnu se záchodem, obývák s kuchyní a ložnici. Dům je podle Trpáka navržen tak, aby vydržel minimálně sto let. Kromě výdrže a rychlosti výstavby však 3D tisk domů slibuje zejména podstatně snížit stavební náklady. "Ceny nákladů při kontinuální výrobě mohou klesnout pod třicet tisíc korun za metr čtvereční a se sériovou výrobou se mohou dostat až na polovinu nákladů na klasickou stavbu," říká Libor Vošický, generální ředitel Buřinky, která projektu Prvok dala záštitu.
Všichni zapojení vidí v tisku domů nezadržitelně se blížící revoluci. "Dle našich analytických odhadů budou stavby se zapojením 3D tisku masově dostupné do tří až pěti let," říká Vošický. A nejde podle něj jen o nějaký český výmysl, podobné pilotní projekty vznikají po celém světě. "Třeba Dubaj plánuje mít v roce 2030 3D tiskem postavených až třicet procent nových staveb," dodává s tím, že do budoucna rozhodně nepůjde jen o malé budovy, jako je Prvok. "Pevnost speciální směsi betonu umožňuje takřka neomezeně vysokou výstavbu," říká Vošický.
Je zde ale několik problémů. Jednak je technologie 3D tisku budov nová a není ještě dotažená k dokonalosti, například není možné tisknout větší úhel než třicet stupňů. A také inovátory čeká ještě úřední bitva. Ostatně i proto bude Prvok v létě představen na plovoucím pontonu. Bude tak totiž podléhat schvalovacím procesům Státní plavební správy, které nejsou tak přísné. Běžné stavební předpisy zatím vytištěné budovy neznají. "Pro výstavbu a kolaudace 3D tištěných pozemních staveb bude nutné udělat certifikace a atesty konstrukcí, na čemž pracujeme ve spolupráci se stavební fakultou ČVUT a brněnským VUT," říká Trpák.
Dům vytiskne speciálně upravený průmyslový robot, který by jinak sloužil na výrobní lince některé z automobilek. Jeho ramenem protéká směs betonu, kterou robot nanáší přímo podle návrhu stavby, tak jak ho předem architekt naprogramoval ve speciálním softwaru. Každou vrstvu obvodové stěny domu tiskne rameno rychlostí přibližně patnáct centimetrů za sekundu. "Dokázalo by to mnohem rychleji, ale nejsme schopni robotovi tak rychle dodávat materiál," vysvětluje Trpák.
Foto: Stavební spořitelna České spořitelny
Jakub Heller Jakub Heller
23. 4. 2020 16:27
První vytištěný dům v Česku bude představen letos v létě a ti, kdo na něm pracují, si od něj neslibují nic menšího než revoluci. Tisk domů je podle nich cestou 21. století a zcela změní způsob, jak Češi přistupují k bydlení. Nejenže prý budou tištěné domy rychleji postavené, mají být také až o polovinu levnější, z větší části recyklovatelné a design každého z nich bude odrážet osobnost majitele.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy