V Česku se tiskne první 3D dům. Věřím, že tohle je budoucnost, tvrdí jeho autor

V Česku se tiskne první 3D dům. Věřím, že tohle je budoucnost, tvrdí jeho autor
Prvok bude mít tři místnosti – koupelnu se záchodem, obývák s kuchyní a ložnici. Dům je podle Trpáka navržen tak, aby vydržel minimálně sto let. Kromě výdrže a rychlosti výstavby však 3D tisk domů slibuje zejména podstatně snížit stavební náklady. "Ceny nákladů při kontinuální výrobě mohou klesnout pod třicet tisíc korun za metr čtvereční a se sériovou výrobou se mohou dostat až na polovinu nákladů na klasickou stavbu," říká Libor Vošický, generální ředitel Buřinky, která projektu Prvok dala záštitu.
Všichni zapojení vidí v tisku domů nezadržitelně se blížící revoluci. "Dle našich analytických odhadů budou stavby se zapojením 3D tisku masově dostupné do tří až pěti let," říká Vošický. A nejde podle něj jen o nějaký český výmysl, podobné pilotní projekty vznikají po celém světě. "Třeba Dubaj plánuje mít v roce 2030 3D tiskem postavených až třicet procent nových staveb," dodává s tím, že do budoucna rozhodně nepůjde jen o malé budovy, jako je Prvok. "Pevnost speciální směsi betonu umožňuje takřka neomezeně vysokou výstavbu," říká Vošický.
Je zde ale několik problémů. Jednak je technologie 3D tisku budov nová a není ještě dotažená k dokonalosti, například není možné tisknout větší úhel než třicet stupňů. A také inovátory čeká ještě úřední bitva. Ostatně i proto bude Prvok v létě představen na plovoucím pontonu. Bude tak totiž podléhat schvalovacím procesům Státní plavební správy, které nejsou tak přísné. Běžné stavební předpisy zatím vytištěné budovy neznají. "Pro výstavbu a kolaudace 3D tištěných pozemních staveb bude nutné udělat certifikace a atesty konstrukcí, na čemž pracujeme ve spolupráci se stavební fakultou ČVUT a brněnským VUT," říká Trpák.
Dům vytiskne speciálně upravený průmyslový robot, který by jinak sloužil na výrobní lince některé z automobilek. Jeho ramenem protéká směs betonu, kterou robot nanáší přímo podle návrhu stavby, tak jak ho předem architekt naprogramoval ve speciálním softwaru. Každou vrstvu obvodové stěny domu tiskne rameno rychlostí přibližně patnáct centimetrů za sekundu. "Dokázalo by to mnohem rychleji, ale nejsme schopni robotovi tak rychle dodávat materiál," vysvětluje Trpák.
Foto: Stavební spořitelna České spořitelny
Jakub Heller Jakub Heller
23. 4. 2020 16:27
První vytištěný dům v Česku bude představen letos v létě a ti, kdo na něm pracují, si od něj neslibují nic menšího než revoluci. Tisk domů je podle nich cestou 21. století a zcela změní způsob, jak Češi přistupují k bydlení. Nejenže prý budou tištěné domy rychleji postavené, mají být také až o polovinu levnější, z větší části recyklovatelné a design každého z nich bude odrážet osobnost majitele.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy