V Česku rekordně ubylo chudých. Díky Škromachovi

Petr Holub
11. 12. 2007 22:35
Stát díky tomu ušetřil 6,5 miliardy korun
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Chudých domácností je proti loňsku o 40 procent méně. Stát tím podle informací Aktuálně.cz ušetřil 6,5 miliardy korun.

Tak úspěšnou reformu Česko zřejmě nezažilo. Na chudinské dávky bylo dlouhodobě odkázáno přes 200 tisíc rodin. Letos jejich počet poklesl ke sto tisícům.

Škromachovo dědictví

"Rozpočet na dávky v hmotné nouzi byl v průběhu roku snížen ze zhruba 16 miliard korun na devět a půl miliardy," potvrdil tiskový mluvčí ministra práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Hlavní příčinou má být zákon o hmotné nouzi, který sněmovně předložil někdejší ministr Zdeněk Škromach (ČSSD) a který začal platit od letošního ledna.

"Rozhodujícím krokem bylo, že se jako společná domácnost začali posuzovat lidé, kteří skutečně bydleli pod jednou střechou," vykládá nečekaný úspěch jeden z autorů reformy Petr Víšek.

Ukázalo se, že tisíce mladých lidí dosud volilo lehkovážný životní styl, kdy žili u rodičů, nepracovali a jen tím získali nárok na "kapesné" ze sociálního systému. "Kdo byl nezaměstnaný, byl prostě chudý," popsal minulý stav Víšek.

Dobrý příklad z Německa

Změnit se to podařilo díky inspiraci z Německa. Příbuzní, kteří bydleli na jedné adrese, začali být automaticky považováni za společnou domácnost. Pouze dostali šanci prokázat, že nehospodaří samostatně.

Tento výklad potvrzuje i mluvčí Sezemský: "Pomohla nová právní úprava, kdy je upřednostňován princip vzájemné vyživovací povinnosti lidí, kteří žijí společně."

Podle Sezemského mohly pomoci i další faktory, především snížení nezaměstnanosti. Víšek doplňuje, že přísnější postup proti mladým nezaměstnaným přiměl mnohé z nich k nástupu do práce. Rodiče už neměli zájem je živit.

Úspěch by se mohl snížit tím, že řada lidí překročila hranici chudoby díky zvýšení dávek sociální podpory, tedy například rodičovského příspěvku, sociálního příspěvku či dětských přídavků. Pochybnost může vyloučit až podrobnější analýza.

Víšek ovšem tento výklad vylučuje. "Zvýšil se jenom rodičovský příspěvek a to nemohlo mít takový vliv," míní.

Pochvala radnicím

Podle Víška prospělo, že péči o nejchudší převzali zaměstnanci městských úřadů. "Bude to ještě lepší, protože se teprve učí, jak sestavovat rodinám individuální plány, jak se dostat z chudoby," vysvětluje.

Městští úředníci mohli pomoci i kontrolou, kolik chudé rodiny skutečně potřebují na bydlení. Dosud stačilo předložit účty o nájemném a stát požadovanou částku automaticky proplatil.

Přísnější politika vůči chudým rodinám zřejmě nemá negativní důsledky jako na Slovensku. Po snížení chudinských dávek se především na východě Slovenska dostaly stovky rodin na pokraj hladovění.

"U nás se neodehrává nic podobného, v prosinci bychom už o tom museli vědět," říká Víšek.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 34 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy