Praha - Horší už je to jen v Mexiku a Nigérii. Česká republika patří mezi země, kde bují nejvíc korupce. Úplatkům se daří mezi politiky i policisty. Vláda přitom problémy korupce neřeší.
Takovou pověst má Česko mezi světovými manažery.
V průzkumu organizace Transparency International jich odpovídalo celkem 2742. Organizátoři průzkumu oslovili manažery z 26 zemí čtyř kontinentů.
Jednotlivé země hodnotili na stupnici od nuly do pěti. Nula znemenala kladné hodnocení, pětka odpovídala nejvyšší míře korupce.
Česko by se mělo učit od Singapuru
Česko dostalo od manažerů známku 4,3, Nigérie 4,6 a Mexiko 4,5. Žádná z dalších zemí hůř hodnocena nebyla. Průměr všech 26 zemí byl 3,8. Nejlépe se manažeři dívají na politické strany země v Singapuru, který dosáhl indexu 1,5.
Manažeři se navíc shodli, že boj vlády proti uplácení politických stran je naprosto nedostatečný a neúčinný. Kritičtěji se práci vlády dívají už jen na Filipínách, v Pákistánu a v Argentině. Naopak v Singapuru označilo 72 procent dotázaných manažerů postup vlády proti korupci za velmi dobrý.
Českou republiku Transparency International na jiném místě jmenuje mezi osmnácti státy, kde bylo v boji proti korupci dosaženo jen slabého nebo žádného pokroku. Do této skupiny se zařadilo i Slovensko
Místo velkých slibů menší, ale účinné kroky
„Vláda přijala velmi ambiciózní protikorupční strategii, ale od řady opatření postupně ustupuje," vyjádřil se už při podobném výzkumu v září ředitel české pobočky TI David Ondráčka.
Větší smysl by podle něj mělo dělat kroky menší, ale které by vláda dokázala dotáhnout do konce.
"Současné kauzy ukazují, že hlavní problém u nás stále leží v oblasti politické korupce, nekontrolovaného lobingu, nedostatečně nezávislé justice a až příliš podmaněné státní správy. Politická reprezentace si musí udržet alespoň základní důvěryhodnost, jinak reformy ztrácejí účinek," uzavřel hodnocení Ondráčka.