Advokát je obžalovaný z korupce, ale dál hájí klienty

Martina Machová Martina Machová
13. 10. 2008 10:00
Právník je obžalovaný z korupce, komora o tom nevěděla
Obžalovaný advokát Jan Zedníček před soudem vysvětluje, proč přijal obálku s půl milionem korun v kauze Rybenor. V jiných případech však dál zastupuje své klienty
Obžalovaný advokát Jan Zedníček před soudem vysvětluje, proč přijal obálku s půl milionem korun v kauze Rybenor. V jiných případech však dál zastupuje své klienty | Foto: Martina Machová

Liberec - Advokát Jan Zedníček z Liberce, obžalovaný z braní úplatku v kauze společnosti Rybenor, dál vykonává svou praxi a hájí klienty v jiných případech.

Stav, kdy si kdokoli může obžalovaného advokáta najmout, aniž by věděl o jeho potížích se zákonem, trvá již více než půl roku.

Zedníček byl dokonce ve vazbě, nikdo mu však nebrání v tom, aby dál nabízel své služby klientům

Zedníček porušuje zákon. Je totiž povinen nahlásit tyto skutečnosti advokátní komoře, což neudělal. Nepochybil však pouze obžalovaný advokát.

Podíl odpovědnosti nese také statní zastupitelství, které musí o žalobě advokátní komoru informovat. Pouze předsednictvo komory totiž může advokátovi pozastavit praxi do doby, než soud pravomocně rozhodne o jeho vině či nevině.

"Ano, Jan Zedníček skutečně dál zastupuje své klienty v jiných soudních případech," povtrdil mluvčí Okresního státního zástupitelství v Liberci Petr Hořín. Samotný Petr Hořín má přitom na starost případ korupce v kauze Rybenor, ve které je Zedníček obžalovaný.

Policie ho zadržela přímo při činu

Jan Zedníček byl zadržen policií přímo při přebírání půlmilionového úplatku. Poté strávil dva měsíce ve vazbě, aby nemohl ovlivňovat svědky. Nyní je na svobodě, přičemž soud, kde vystupuje jako obžalovaný již probíhá.

Případ Zedníček

  • Státní zástupce musí podle zákona informovat Českou advokátní komoru v případě, že byl obžalován. To Zedníček neudělal
  • Advokát musí ze zákona informovat Českou advokátní komoru o vývoji své kauzy, což neudělal
  • Také státní zastupitelství má povinnost o takových případech advokátní komoru informovat. To se rovněž nestalo
  • Předsednictvo České advokátní komory může v případě, že je advokát viněn z činu vysoké společenské nebezpečnosti, pozastavit jeho advokátní praxi
  • Proti rozhodnutí předsednictva není odvolání. Zaniká až pravomocným vynesením rozsudku
  • Už jednou byla advokátní praxe Zedníčkovi pozastavena. Automaticky totiž k tomu dochází v případě, že je advokát vzat do vazby nebo pravomocně odsouzen. Jan Zedníček ve vazbě strávil dva měsíce

"Nikdo nás neinformoval ani o tom, že byla podána obžaloba, ani o tom, že dokonce již proces začal. Poslední zmínku, kterou tu o panu Zedníčkovi máme je, že byl propuštěn z vazby," sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Z jejího hlasu bylo znát, že je informací zaskočena. "Je to šlendrián ze strany státního zastupitelství a kárný přestupek ze strany advokáta. Musí nás ze zákona o podání žaloby informovat," zlobila se mluvčí.

V případě podezření z korupce či zpronevěry komora volí tvrdá opatření. Chrání tak sebe i případné klienty. Automaticky je totiž advokátovi pozastavena praxe jen v případě, že je vzat do vazby, nebo když je pravomocně odsouzen.

"Nechci předjímat, ale případ pana Zedníčka je natolik vážný, že by mu skutečně mohlo hrozit pozastavení advokátní praxe," konstatovala Chaloupková. "Předsednictvo se bude zabývat jeho případem na své nejbližší schůzi," přislíbila.

Aktuálně.cz se snažilo získat vyjádředření i Jana Zedníčka, proč tak závažnou skutečnost před advokátní komorou zatajil. Advokát však nebral mobilní telefon a přes prostředníka vzkázal, že s nikým nechce mluvit.

Okresní zastupitelství v Liberci zprvu pochybení ze své strany popřelo. Později však přiznalo, že skutečně mělo advokátní komoru o vznesení obžaloby informovat.

"Zákon skutečně ukládá Komoru o podání obžaloby vyrozumět. Nemám spis před sebou, ale nevybavuji si, že by se toto vyrozumění zasílalo. Takže si myslím, že k tomu nedošlo. Zjistím skutečný stav věci a obratem zjednám nápravu," sdělil státní zástupce Petr Hořín.

Obvinění z využití věřitele

Jan Zedníček společně se dalšími dvěmi správci konkurzní podstaty čelí obvinění z braní úplatku v kauze podezřelého krachu litoměřické továrny na zpracování ryb Rybenor. Státní zástupce je viní z toho, že využili svízelné situace jejího věřitele a nabídli mu "nadstandardní" službu.

Slíbili, že za úplatu zařídí dodatečné uznání pohledávky ve výši 39 milionů korun. Bez něho by se norská společnost Tonsberg Brygge AS nedomohla uznání zmařených investic v zahraničí u své pojišťovny. Může tak získat zpět až devadesát procent celé sumy.

 

Právě se děje

Další zprávy