"Nás svět je plný ran. Kdo zavírá oči před ranami tohoto světa, nemá právo vyznat: můj Pán, můj Bůh," to jsou slova z knihy Dotkni se ran Tomáše Halíka, která, mimo jiné, citoval ve čtvrtek na vatikánském summitu filipínský kardinál Luis Antonio Tagle.
Na setkání nejvyšších představitelů církve tak alespoň zprostředkovaně zazněla slova českého teologa, a to dokonce při kardinálově zahajovacím projevu k celému shromáždění. Hovořil hned po úvodním slově papeže Františka. Filipínský duchovní je v římskokatolické církvi uznávanou autoritou a hovoří se o něm právě jako o možném nástupci papeže.
"Velmi mne překvapilo a potěšilo, že mne kardinál Tagle, který je všeobecně považován za toho, kterého si papež František přeje za svého nástupce - a tak si mnozí vykládají i to, že právě jemu svěřil zahajovací projev na tak důležitém setkání předsedů biskupských konferencí z celého světa - při tomto projevu obsáhle citoval," řekl Aktuálně.cz Tomáš Halík.
Kardinál Tagle ve svém projevu hovořil nejprve o církvi jako Kristově těle, hluboce zraněném sexuálními skandály jejích členů a pastýřů, kteří se provinili tím, že nedokázali odpovídajícím způsobem zareagovat. Poté hovořil o novozákonní perikopě z Janova evangelia, v níž zmrtvýchvstalý Ježíš přichází za učedníky, kteří mu nevěří, a vyzývá jednoho z nich, aby se dotkl jeho ran.
Kardinál na základě Halíkových slov přirovnává Ježíšovy rány k ranám dnešního světa a církve. "Nemám právo vyznávat Boha, dokud neberu vážně problémy svých bližních. Víra, která chce zavírat oči před lidským utrpením, je pouze iluzí," píše Halík ve své knize s podtitulem Spiritualita nelhostejnosti, kterou vydal již v roce 2008. I tato slova na setkání zazněla.
Uznávaný kardinál ale nepoužil Halíkova slova poprvé, z jeho knih citoval v minulosti již několikrát. Například v roce 2016 na konferenci Social Mission v Singapuru. "Když jsem poprvé četl tyto řádky Tomáše Halíka, který získal Templetonovu cenu, strávil jsem několik bezesných nocí. Opravdu. Je mé povolání víry skutečné? ptal jsem se," řekl tehdy poté, co citoval podobnou pasáž jako ve Vatikánu.
Kardinál Luis Tagle na vatikánském summitu o zneužívání v církvi citoval T. Halíka o tom, že kdo zavírá oči před ranami našeho světa, nemá právo vyznat: Můj Pán a můj Bůh.
— Svět a víra (@stvoreniavira) February 22, 2019
"Ježíšovy rány také připomínají, že mnoho ran bylo způsobeno slepou ambicí, legalismem a zneužitím moci." pic.twitter.com/E6RrFhcdnB
"Ježíšovy rány připomínají, že mnoho ran bylo způsobeno slepou ambicí, legalismem a zneužitím moci, která odsoudila nevinné ke smrti zločinců," řekl kardinál a apeloval na to, že ani církve nesmí zavírat oči před zneužíváním nezletilých a přiznat chybu. "Každý z nás musí převzít osobní zodpovědnost za uzdravení těchto ran," dodal. Duchovní se ve chvíli, kdy mluvil o obětech, kterým bylo ze strany církve ublíženo, dokonce neubránil slzám.
Čtyřdenního zasedání, které nemá v katolické církvi obdoby, se účastnilo 190 představitelů církve ze všech kontinentů. České katolíky na summitu zastupoval kardinál Dominik Duka, který má s některými Halíkovými názory dlouhodobě problém a nedávno mu dokonce udělil napomenutí. O tom, že ve Vatikánu zazněla jeho slova, však informoval na Twitteru, kde na Tagleho projev poukázal a dokonce jeho plné znění zveřejnil na svých webových stránkách.
Na setkání předsedů biskupských konferencí v Římě zazněla spousta podnětných příspěvků, u nás bychom neměli minout text kard. Tagleho, který, který ve svém příspěvku cituje i P. Halíka. Celý text kard. Tagleho zveřejňuji na svém webu. #církevhttps://t.co/OuQQw5IQsn
— Kardinál Duka (@dominikduka) February 22, 2019
Mezi účastníky jsou i lidé, kteří zveřejnili své, většinou mnoho let staré, traumatizující zkušenosti a hodlají přesvědčit Vatikán, aby mimo jiné zajistil potrestání viníků i duchovních, kteří jejich počínání kryli. Několik z nich v úvodu konference vystoupilo se svými příběhy. Papež během prvního dne summitu předal kněžím dokument s jednadvaceti body, které popisují, jak postupovat, aby byla pomoc obětem zneužívání co nejefektivnější, uvedlo Radio Vaticana.
Halík předal otevřený dopis papežovi
Tomáš Halík, který se summitu neúčastnil, tento týden společně s vídeňským teologem Paulem Zulehnerem předal papeži Františkovi otevřený dopis, v němž jemu a jeho reformnímu úsilí vyjádřilo podporu 75 tisíc signatářů z celého světa. Představil mu také mezinárodní výzkumný projekt "Víra a přesvědčení nevěřících", do nějž zapojil tisíce významných světových teologů.
"Ve Vatikánu se mám také setkat k poradám s celou řadou papežových blízkých poradců a spolupracovníků. Zdá se, že odhalení skandálů napomohlo odhodlání papeže k dalším významným reformám a tyto reformy vyžadují zázemí odborníků jak z řad teologů, tak sociálních věd," dodal Halík.