Praha - Velké české servery druhým dnem čelily útoku hackerů a několik hodin opět nefungovaly.
Pracovníci Národního bezpečnostního týmu, který provozuje sdružení CZ.NIC tvrdí, že napadení ani největších internetových hráčů v České republice nemusí být příliš složité.
"Způsoby obrany existují, ale obrana samotná jednoduchá není," uvedl pro Aktuálně.cz PR manažer sdružení CZ.NIC Vilém Sládek.
Podle něj jde například o takzvané vyvažovače zátěže, čističky provozu nebo různé firewally. "Taková obrana ale stojí velké úsilí a především nemalé finanční prostředky," podotkl Sládek.
Útok se dá i koupit
V pondělí zaútočili hackeři na několik zpravodajských serverů, v úterý se útok opakoval a nefungoval Seznam.cz. Jak masivní byl, ale nedokázal Sládek říct.
"Z pohledu médií ale působí masivně. Zatím jsme stále ve fázi sledování situace, ladění obrany a vyčkávání, jestli přijde další vlna," uvedl Sládek.
V praxi přitom atak vypadá tak, že útočník díky viru nebo speciálnímu programu ovládne přes řídící servery co nejvíce počítačů (takzvaný botnet). Ty pak web zahltí. Jelikož se na útoku často podílí velmi mnoho strojů, je těžké proti němu nasadit vhodnou obranu.
"Botnet je nástroj a pokud někdo chystá takovýto útok, tak pro něj tento botnet z pravidla nevytváří, ale koupí si ho," dodal Sládek.
Kdo útočil? Nikdo neví
České zpravodajské servery ale ani druhý den po útoku neznají konkrétní zdroj útoku. A zatím o něm nevědí ani pracovníci Národního bezpečnostního týmu.
Podle společnosti Seznam.cz, která provozuje server Novinky.cz, útok přicházel z evropských počítačů. Podle vydavatelství Economia, které provozuje web iHNed.cz, se zdroj IP adres rozšířil také například o africké země.
Firmy v souvislosti s atakem hackerů již plánují několik variant technického zabezpečení.