Praha - Školská stávka bude. Odboráři potvrdili, že učitelé budou v úterý stávkovat za vyšší platy.
V diskusi České televize OVM to řekl šéf školských odborů František Dobšík. "Slibů a vyjádření už jsme slyšeli od roku 1989 tolik, že chceme řešení, a to žádný z politiků nenabídl. Je to stávka za vzdělávání, dobré školství a spokojené žáky."
Odborářský boss připomněl, že učitelé vedou od jara kampaň za to, aby v rozpočtu připadlo na školství více peněz a politici se jich nezastali. Nestačí ani dnešní příslib miliardy navíc.
"Není to miliarda, je to 933 milionů, což je pro nás náplastí. Ty žáci nebudou naši rukojmí, my jsme rukojmí v resortu a to už hodně dlouho. Tato vláda je první, která po dlouhém období sahá na učitelské platy a chce aby učitelé nesli reformu," dodal.
Zelení neuspěli
Rozhodnutí školských odborářů uspořádat v úterý stávku nezviklalo ani sobotní jednání se Stranou zelených. Právě zelená poslankyně Olga Zubová si další peníze pro školství položila jako podmínku, aby zvedla ruku pro rozpočet země. Stejně by se zachovali i další dva poslanci, kteří koalici podporují - Miloš Melčák a Michal Pohanka.
Úřadující ministr školství a šéf strany Martin Bursík ani kandidát strany na ministra školství Ondřej Liška ale odbory včera nepřesvědčili.
Politici se se šéfem odborů Františkem Dobšíkem sešli v jejich pražském sídle. "S politováním musíme konstatovat, že se nám nepodařilo takhle za minutu dvanáct stávku odvrátit," řekl po jednání novinářům Bursík. Stávku označil za legitimní, ale zbytečnou.
Odboráři protest neodvolají přesto, že poslanci s největší pravděpodobností navýší rozpočet školství o miliardu - což odpovídá zhruba čytřprocentnímu nárůstu platů.
Miliarda navíc
Šéd odborů Dobšík František v sobotu prohlásil, že nepůjde o stávku proti Liškovi ani proti zeleným. Bursík řekl, že žádosti o navýšení platů v regionálním školství chápe. Už před jednáním ale zdůraznil, že nepřišli s vyšší nabídkou peněz, než je zvažovaná miliarda.
"Chceme tři miliardy," řekla Aktuálně.cz šéfka krajské rady odborů Alena Losová. "Miliarda navíc není důvodem ke zrušení stávky."
V úterý tak zůstanou zavřené dveře většiny mateřských, základních i středních škol a stovky demonstrujících učitelů před ministerstvem školství a poslaneckou sněmovnu.
Školským odborům se totiž nelíbí, že vláda chce zvýšit platy pouze o 1,5 procenta.
Za platy a za rodiče
"Přidáme jim miliardu navíc," informoval Aktuálně.cz předseda poslaneckého výboru pro vzdělání Walter Bartoš. Odboráři však přesto na stávce dál trvali.
Platy nad to nejsou podle odborářů jediným důvodem k radikálnímu kroku. "Budeme stávkovat za všechny rodiče. Musí si to uvědomit nejen poslanci, ale i oni," říká Losová . "Pokud nedostaneme více peněz, budou muset kupovat pomůcky dětem ze svého."
Učitelům především vadí, že jejich platy porostou mnohem pomaleji než inflace. Školský výbor jejich plány podpořil. Kýžené tři miliardy se ale s největší pravděpodobností sehnat nepodaří.
"Současný stav není optimální," připouští náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger. "Ale nárůst o miliardu je v této situaci maximální možný."
Podle kvality
I předseda výboru pro vzdělání Bartoš se domnívá, že platy ve školství nejsou dostačující. "Mohly by být vyšší. Ale vláda je ve složitém postavení, kdy řeší dilema, zda stát dál zadlužovat."
Bartoš bude sice prosazovat zvýšení peněz na platy pedagogů - ovšem trochu jiným směrem, než si odboráři přejí.
"Budu tlačit na premiéra a vládu, aby tyto peníze dala do nadtarifní složky platu," říká Bartoš. To znamená, že vyčleněné peníze by nedostal automaticky každý učitel, ale ředitel školy by mohl rozhodnout, komu peníze přidělí .
"Peníze by se měly rozdělovat podle kvality," říká Bartoš. Takový návrh se však odborům nelíbí. "Tohle tedy ne," říká Losová. "Chceme, aby platy zvýšili všem, nechceme horentní sumy, ale abychom zůstali alespoň na stejné úrovni jako letos."
Vidíme to jinak
Ne všechny školy se nicméně ke stávce připojí. Například základní škola Jana Malíka v Chrudimi, která jako jedna z prvních začala učit podle vlastního vzdělávacího programu, bude v úterý normálně učit.
"Dal jsem učitelům možnost, ať se sami rozhodnou," řekl Aktuálně.cz ředitel školy Zdeněk Brož. "Nikdo se ke stávce nepřihlásil. Důvod? Jedna učitelka mi říkala, že když vidí, jak nekvalitně učí její dítě na jiné škole, tak nechce stávkovat za to, aby tamní učitelé dostali automaticky přidáno."
I ředitel Brož přitom souhlasí , že školství má problém s financováním. "Cesta ale není přidávat všem stejně," míní. "Uvítal bych, pokud by přidali peníze do nadtarifních složek. Ředitel pak může ohodnoti ty, co na sobě pracují."
Ke stávce se nepřipojí například ani další pilotní škola, kde jako jedni z prvních učili novým způsobem, pražská základní škole Chlupova.