Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) s největší pravděpodobností vystoupí tento týden z Platformy evropské paměti a svědomí.
Platforma, kterou ÚSTR zakládal, mu pozastavila v lednu členství. Vyčítá ústavu mimo jiné to, že v něm působí bývalí komunisté.
Ústav naopak požádal, aby se zrušilo usnesení o pozastavení členství. Platforma však podle dopisu, který poslala minulý týden ústavu, trvá na svém. Tím ale přijde zřejmě o své sídlo v budově ÚSTR.
"Po 15. únoru platí usnesení, že by ředitelka ÚSTR měla zahájit vystoupení z platformy. Proces se ale pravděpodobně neuskuteční dnes. Nicméně podle posledních informací se počítá s tím, že ústav z platformy vystoupí," řekl mluvčí ústavu Pavel Ryjáček.
Rozhodnutí bude platforma respektovat, podle její ředitelky Neely Winkelmannové-Heyrovské je ale stále otevřena dalšímu jednání. Čeká mimo jiné i na výsledek konkurzu na šéfa ÚSTR a personální změny ve vedení ústavu, které by mohly postoj instituce změnit.
"Jestli ústav z platformy vystoupí, tak to bude smutné a litujeme toho, ale je to v jeho kompetenci. Věříme, že v novém personálním obsazení ústavu se situace obrátí," reagovala Heyrovská.
Ústav je spoluzakladatelem platformy, která je sdružením několika desítek institucí z různých zemí, zabývá se koordinací studia a vyrovnáváním se s totalitní minulostí. Platforma vznikla v roce 2011.
Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, provázejí pře politiků i zaměstnanců. Loni způsobilo rozruch odvolání ředitele Daniela Hermana, jehož rada ÚSTR následně bez soutěže nahradila na přechodnou dobu Pavlou Foglovou.
To kritizovala i platforma, podle níž navíc nedokázal ÚSTR rozptýlit podezření na porušení etických kodexů platformy a infiltrovali se do něj komunističtí spolupracovníci. Pozastavení členství nemá podle mluvčího ÚSTR právní oporu a není ve stanovách platformy, může se jen vylučovat.
ÚSTR: Platforma nekomunikuje
"Když jsme zkoumali, jak ústav v platformě funguje, tak by se skoro dalo říct, že se ústavu spíš uleví. Platforma se projevovala vůči našemu ústavu čistě jako vlivová nátlaková agentura, která se snažila zdiskreditovat současné vedení ústavu," tvrdí Ryjáček.
Platforma údajně s ústavem příliš nekomunikuje. "V našich očích je platforma především nafouknutá bublina, která se tváří mezinárodně. Skutečnost je taková, že jde o občanské sdružení, které je registrované v Praze a sídlo má v ústavu. O to ale teď přijde," dodal Ryjáček.
V ÚSTR nyní pokračuje konkurz na místo ředitele, uchází se o něj pět kandidátů. Jejich přihlášky a koncepce otevřela Rada ústavu minulý pátek.
Jeden z kandidátů Karel Světnička však podal na ústav trestní oznámení kvůli podvodu údajně souvisejícím s konkurzem. Jeho výsledek má hlavní rada oznámit do 30. dubna.