Ústní maturitu někde nezvládla téměř třetina studentů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 5. 2011 15:38
Jednotné maturity odhalily desítky problémových škol
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - U ústních maturit propadlo 6,5 % studentů, až desítky středních škol ale zaznamenaly neúspěšnost přes 30 %.

Výsledky v pondělí zveřejnil ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že k maturitě nebylo připuštěno téměř 11 % studentů, což je čtyřikrát více než v minulých letech. Ústní zkoušení skončilo minulý týden, písemné testy se píšou od pondělí. Zatím prý nezaznamenali žádný technický problém.

U ústního zkoušení propadla 3 % studentů z češtiny a 5,4 % z cizího jazyka, přičemž němčináři propadali častěji než angličtináři. Celkem neprošlo ústní částí nových maturit 6,5 % studentů.

Včetně těch, kteří nebyli k maturitám připuštěni, se tak celková neúspěšnost zatím pohybuje přes 17 %.

Ministr zároveň upozornil, že učitelé byli kvůli novým maturitám přísnější a nenechali jít ke zkouškám téměř 11 % studentů. V minulých letech přitom nebyla k maturitě připuštěna pouhá tři procenta ročníku.

Nové maturity odhalily problémové školy

Jednotné zkoušky ale ukázaly i na výjimečně špatné školy.

Na celkem 48 školách z celkových 1262 propadlo 30 % studentů z angličtiny, na osmi školách se pak okolo 30 % pohybovala neúspěšnost z češtiny. "Školám poskytneme zpětnou vazbu," uvedl Dobeš.

Do 15. září se pak všechny školy přesně dozví, jak si stojí a v čem jejich žáci chybovali.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy