Zkouška z cizího jazyka vystavila 5,4 % maturantů stop

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 5. 2011 15:04
Od příštího pondělí startují na středních školách jednotné testy a písemné práce
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - U ústních maturit z češtiny zatím propadlo 3,8 % studentů, z cizích jazyků pak zkoušku dospělosti neudělalo 5,4 % maturantů.

Novinářům to v pondělí řekl náměstek ministra školství Ladislav Němec s tím, že ústní zkoušení spolu s klasickými školními maturitami tento týden končí. Od příštího pondělí pak startují jednotné testy a písemky.

Kvůli jednotnému zkoušení jsou letos kantoři přísnější, k maturitám nepřipustili skoro 11 procent ročníku.

"Zatím jsme nezaznamenali žádné technické chyby," uvedl Němec. Učitelé, kteří si neví rady se stažením pracovních listů nebo s jinou závadou, se mohou obracet na linku centra pro přípravu maturit CERMAT. Zaznamenali zde přes 2200 hovorů.

Šéf CERMAT Pavel Zelený v pondělí také odmítl informaci, podle níž unikla zkušební zadání. Deník Právo informoval, že se na internetu už objevila zadání na ústní zkoušku z angličtiny. "Každá maturitní komise má ale jiné pracovní listy," upozornil Zelený s tím, že komisí je přes 4500.

I pokud by ředitel zjistil, že jeho studenti už zadání na ústní zkoušky znají, ještě hodinu před zkouškou si může ze systému CERMAT vygenerovat jiné pracovní listy.

Až 96 % maturantů si zvolilo lehčí verzi zkoušek, vysoké školy se totiž k uznávání maturitních výsledků při přijímacích zkouškách staví vlažně.

O státních maturitách se v pondělí s rektory vysokých škol a ministrem školství Josefem Dobešem (VV) bavil na společném setkání na zámku v Lánech také prezident Václav Klaus. Ten projekt dlouhodobě kritizuje.

Od příštího pondělí začnou studenti psát jednotné testy a písemné práce. Papíry s testy rozvezou do škol najatá a přísně střežená auta, některé školy už prý zapečetěné krabice s testy dostaly. Kritici státních maturit se přitom obávají, že zadání uniknou ještě před zkouškou, v zahraničí se to několikrát stalo. Ministr Dobeš spojil se zdárným průběhem zkoušek své setrvání ve funkci.

 

Právě se děje

Další zprávy