Ústavní soud udělal soudci v korupční kauze chaos. Spor teď má rozseknout ministr Pelikán

Radek Nohl Radek Nohl
17. 7. 2016 12:16
Soudce z Hradce Králové píše ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi. Je přesvědčen, že by neměl rozhodovat v kauze, která se týká obviněného chomutovského soudce Ivana Nováka a advokáta Josefa Douchy. Na Pelikánovi nyní je, aby se rozhodl, jestli se obrátí se stížností pro porušení zákona na Nejvyšší soud. Když to neudělá, bude se hradecký soud moci dál korupčním případem zabývat.
Soudce chce po ministru spravedlnosti, aby se podal stížnost k Nejvyššímu soudu.
Soudce chce po ministru spravedlnosti, aby se podal stížnost k Nejvyššímu soudu. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Nedávný průlomový verdikt Ústavního soudu, který jednoznačně řekl, jaký soud má rozhodovat o povolení odposlechů nebo uvalení vazby, má dopady na první kauzu. Soudce Jiří Mádr z Hradce Králové je přesvědčen, že by se po tomto rozhodnutí neměl zabývat korupčním případem, v němž je obviněn chomutovský soudce Ivan Novák a advokát Josef Doucha. Přitom právě soud v Hradci se případem má z rozhodnutí vrchního soudu zabývat, neboť se ústecký soud cítil podjatý.

Hradecký soud nyní řeší, jestli vydá protikorupční policii techniku a dokumenty, pro které si do Douchova rodinného domu, kde má i svou advokátní kancelář, detektivové přišli. Jenže zástupce České advokátní komory jim je odmítl vydat. Mádr se nyní rozhodl, že se obrátí na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Chce, aby podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.

Mluvčí hradeckého soudu Kateřina Podeszwová Aktuálně.cz potvrdila, že podnět na ministerstvo odeslali. "Pan soudce se domnívá, že místně příslušný není Krajský soud Hradec Králové," uvedla Podeszwová. Problém je v tom, že podle obvinění nedošlo k trestné činnosti v Hradci Králové ale v severočeském Chomutově.

Soudce píše ministru Pelikánovi

Ústavní soud letos na začátku května řekl, že se žalobci musí během vyšetřování obracet pouze na soudy v místě, kde k trestné činnosti došlo. Nemělo by se tak jako třeba v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové) stávat, že o vazbě, domovní prohlídce nebo odposlechu rozhodne soud úplně jinde, než se údajná trestná činnost odehrála.

Soudce Mádr je tak přesvědčen, že se rozhodnutí Ústavního soudu týká i jeho případu. "Při určení místní příslušnosti by tak bylo nezbytné vycházet z jasně vymezeného spáchání trestného činu, k němuž došlo v obvodu působnosti Okresního soudu v Chomutově, nikoli v obvodu působnosti Okresního soudu v Hradci Králové," prohlásila Podeszwová.  

Jenže soudu v Chomutově byl jednou případ odebrán. Právě u něj působí obviněný Ivan Novák, který však v současné době soudit nemůže, protože ho ministr spravedlnosti dočasně zbavil funkce. Pelikán bude mít klíčové slovo i nyní. Podnět hradeckého soudce mu ale podle Jakuba Římana z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti ještě nebyl doručen.

Když ale poté stížnost podá, rozhodne Nejvyšší soud, kdo bude vydání zajištěných věcí řešit. V opačném případě zůstane kauza hradeckému soudci Jiřímu Mádrovi. Advokát Doucha řekl, že o podání podnětu ministru spravedlnosti vědí. "Bude se to kvůli tomu protahovat," uvedl Doucha. Že by mohl vážněji případ ovlivnit, ale neočekává.

Úplatek byl 80 tisíc, tvrdí policie

Kauzu kolem obviněného soudce Nováka a advokáta Douchy dozorovalo několik státních zastupitelství: od Hradce Králové přes Ústí nad Labem až po Louny. Pět dní poté, co zdejší žalobci začali na případ dohlížet, protikorupční policie oba obvinila.

Policie je přesvědčena, že advokát Doucha předal soudci, který řešil případ podmíněného propuštění milionáře Tomáše Maliny z vězení, úplatek 80 tisíc korun. Peníze Ivan Novák podle policie dostal při společném setkání. Detektivové zadokumentovali jejich schůzku před jedním z nákupních center a pak také v prodejně Novákova syna. V ní byli sami, ale policisté monitorovali, jak si Doucha i Novák během schůzky několikrát odskočili na záchod. Kde přesně se údajné předání úplatku uskutečnilo, vyšetřovatelé nezjistili.

Soudce i advokát shodně tvrdí, že si peníze nepředali. Ivan Novák při výslechu popsal, že 80 tisíc v ten samý den vracel ženě, která si od něj chtěla koupit byt, ale nakonec od obchodu odstoupila. Když jí soudce peníze dal, detektivové ji zadrželi, peníze si nafotili a poté je vrátili zpět.

Autoři reorganizace stojí proti zbytku světa, jejich postup je nelogický, nezodpovědný a absurdní, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy