reklama
 
 

Ústavní soud odmítl stížnost muže odsouzeného v metanolové kauze na doživotí

1. 7. 2019 19:18
Ústavní soud odmítl stížnost pravomocně doživotně odsouzeného Slováka Rudolfa Fiana, jednoho z hlavních organizátorů metanolové kauzy. Česká televize to zjistila z justiční databáze. Fian byl jedním z míchačů metanolem kontaminované směsi, která v roce 2012 zabila zhruba 50 lidí. Ústavní stížnost byla poslední možností, jak doživotní trest vězení zvrátit. Důvody odmítnutí stížnosti nechtěl soud komentovat.

Fian se na Ústavní soud (ÚS) obrátil společně s druhým doživotně odsouzeným Tomášem Křepelou loni v květnu. Předtím v lednu zamítl jejich dovolání Nejvyšší soud. O Křepelově ústavní stížnosti ÚS dosud nerozhodl.

Oba se podle pravomocných rozsudků soudů dopustili obecného ohrožení, když metanolovou směsí otrávili 117 lidí, ze kterých pět desítek zemřelo.

"Nejvyšší soud konstatuje, že v případě obou obviněných byly splněny všechny zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí," stálo v usnesení Nejvyššího soudu. Obžalovaní prý prokázali zjevnou lhostejnost vůči životům a zdraví lidí a porušili "společenské hodnoty, a to nenahraditelným a (nejen) v České republice dosud nevídaným způsobem".

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel na otravu první člověk. Vyšetřovatelé postupně obvinili asi 70 lidí, většinu z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla už řada rozsudků. Křepela a Fian si vyslechli nejpřísnější tresty, které české právo umožňuje.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další aktéři kauzy směs distribuovali.

autor: ČTK | 1. 7. 2019 19:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama