V Íránu přibývá otrav metanolem, alkohol je přitom v zemi zakázaný

ČTK ČTK
29. 10. 2018 22:40
Íránský zákon umožňuje potrestat muslimy za pití alkoholu 80 ranami bičem. V Íránu jakožto muslimské zemi je konzumace alkoholu zakázaná.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Teherán - V Íránu zemřelo za minulých šest týdnů 84 lidí po požití pančovaného alkoholu, jehož konzumaci islámská víra zapovídá. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala íránská agentura ISNA. Podle ministerstva se přiotrávilo skoro 1000 lidí.

Mluvčí úřadu řekl, že ošetření potřebovalo 959 Íránců a že jde o "nebývalou vlnu" případů. Podle něj bylo nutné kvůli ledvinovým potížím operovat 305 lidí a 27 lidí mělo očí komplikace. Mluvčí také řekl, že hlavní příčinou otrav je používání toxického metanolu při výrobě alkoholických nápojů. "Lidé si musejí uvědomit, že závadný může být i alkohol prodávaný v zahraničním obalu," řekl mluvčí.

Nejvíc případů otrav bylo v severní provincii Alborz a v jihoíránském Hormozgánu.

Podle íránského protidrogového úřadu se do země ročně propašuje 80 milionů litrů alkoholu, představujících v přepočtu hodnotu 16 miliard korun. Íránský zákon umožňuje potrestat muslimy za pití alkoholu 80 ranami bičem. V Íránu jakožto muslimské zemi je konzumace alkoholu zakázaná, ale dají se tam dostat nelegálně vyrobené alkoholické nápoje. Konzumace a výroba alkoholu je povolená jenom příslušníkům menšin. Agentura AFP píše, že alkohol dovážený nelegálně je v zemi snadno dostupný u překupníků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy