V Íránu přibývá otrav metanolem, alkohol je přitom v zemi zakázaný

ČTK ČTK
29. 10. 2018 22:40
Íránský zákon umožňuje potrestat muslimy za pití alkoholu 80 ranami bičem. V Íránu jakožto muslimské zemi je konzumace alkoholu zakázaná.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Teherán - V Íránu zemřelo za minulých šest týdnů 84 lidí po požití pančovaného alkoholu, jehož konzumaci islámská víra zapovídá. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala íránská agentura ISNA. Podle ministerstva se přiotrávilo skoro 1000 lidí.

Mluvčí úřadu řekl, že ošetření potřebovalo 959 Íránců a že jde o "nebývalou vlnu" případů. Podle něj bylo nutné kvůli ledvinovým potížím operovat 305 lidí a 27 lidí mělo očí komplikace. Mluvčí také řekl, že hlavní příčinou otrav je používání toxického metanolu při výrobě alkoholických nápojů. "Lidé si musejí uvědomit, že závadný může být i alkohol prodávaný v zahraničním obalu," řekl mluvčí.

Nejvíc případů otrav bylo v severní provincii Alborz a v jihoíránském Hormozgánu.

Podle íránského protidrogového úřadu se do země ročně propašuje 80 milionů litrů alkoholu, představujících v přepočtu hodnotu 16 miliard korun. Íránský zákon umožňuje potrestat muslimy za pití alkoholu 80 ranami bičem. V Íránu jakožto muslimské zemi je konzumace alkoholu zakázaná, ale dají se tam dostat nelegálně vyrobené alkoholické nápoje. Konzumace a výroba alkoholu je povolená jenom příslušníkům menšin. Agentura AFP píše, že alkohol dovážený nelegálně je v zemi snadno dostupný u překupníků.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy