Brno - Ústavní soud odmítl stížnost Davida Ratha proti trestnímu stíhání. Bez veřejného jednání o tom rozhodl senát se zpravodajkou Dagmar Lastoveckou.
Důvodem odmítnutí stížnosti je zjevná neopodstatněnost návrhu a zároveň neoprávněnost navrhovatele, řekla ČTK mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.
"Ústavní soud neshledal tvrzený zásah do ústavně zaručených práv stěžovatele," uvedla Pelcová.
Rath ve stížnosti k Ústavnímu soudu uplatnil řadu námitek, zejména vůči domovní prohlídce, vazbě a dalším okolnostem stíhání. Drtivou většinu podobných stížností v "živých" případech Ústavní soud odmítá.
"Je to procesní rozhodnutí," řekl jeden z Rathových advokátů Adam Černý. Ústavní soud obhájcům podle něho vyčítá to, že se na něj obrátili dříve, než vyčerpali jiné zákonné prostředky - například stížnost proti uvalení vazby či proti zahájení stíhání. "Ústavní stížnost byla podána předčasně," uznal Černý.
Rathovi právníci avizovali také další ústavní stížnost. Chtějí, aby se soud vyslovil k některým právně nejasným otázkám, které kauza nastolila. Napadnou prý například proces Rathova vydávání sněmovnou nebo pořizování odposlechů.
Ústavní soud podle Pelcové zatím druhou stížnost neobdržel.
Bývalý hejtman Středočeského kraje a stále poslanec ČSSD David Rath je podezřelý z korupce, policie ho zatkla se sedmi miliony, které měly být úplatkem. Poslanecká sněmovna ho vydala k trestnímu stíhání.
Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.
Pro Ratha, respektive jeho právní zástupce jde o druhý procesní nezdar během dvou dnů. V pondělí zveřejnilo vrchní státní zastupitelství výsledek prověrky, která dospěla k závěru, že Rathův případ byl od počátku svěřen ústecké žalobkyni Lence Badáčové po právu.
Námitka, že případ Bradáčové vůbec nepříslušel, patřila k hlavním bodům dosavadní strategie obhajoby Rathových advokátů.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontakty na soudy v ČR.