Ústavní soud je nekompletní. Chybí nástupce Wagnerové

ČTK ČTK
21. 3. 2012 11:35
Do konce příštího roku má instituci opustit dalších devět soudců
Eliška Wagnerová.
Eliška Wagnerová. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soud je od půlnoci nekompletní. Místopředsedkyni Elišce Wagnerové totiž skončilo funkční období a dosud není jasné, kdo ji nahradí. Instituce má nyní jen 14 místo předepsaných 15 soudců.

Vyřizování stížností se může prodloužit, řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek, ale absence jednoho člena soud neochromí. Do konce příštího roku vyprší mandát ještě devíti soudcům.

"Absence jednoho či dvou soudců se na činnosti Ústavního soudu bezprostředně výrazněji neprojeví, byť se nižší počet soudců při neustálém přílivu nových ústavních stížností a jiných návrhů nepochybně odrazí v prodloužení průměrné doby řízení před Ústavním soudem," uvedl Langášek.

Wagnerová po sobě zanechala prakticky "čistý stůl". Zůstalo po ní 15 nevyřízených stížností, což je oproti jiným soudcům, kteří v minulosti soud opouštěli, velmi málo.

O devět soudců méně

Ještě letos v červnu vyprší mandát dalšímu soudci, Františku Duchoňovi.

V roce 2013 pak končí soudců osm - postupně odejdou v lednu Jiří Mucha, v červnu Miloslav Výborný, v srpnu předseda Pavel Rychetský, místopředseda Pavel Holländer, Vojen Güttler a Dagmar Lastovecká, do konce roku pak ještě Jan Musil a Jiří Nykodým.

Nové ústavní soudce jmenuje prezident. Jeho návrhy podléhají schválení v Senátu. Prezident Václav Klaus na místo Wagnerové nominoval nejprve předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka, jenž Senátem neprošel.

Druhým Klausovým kandidátem je bývalý poslanec ČSSD, exnáměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a činovník Justiční akademie Zdeněk Koudelka.

"Pokud by odcházející soudci nebyli v přiměřené době nahrazeni soudci novými, hrozí značné průtahy v řízení před Ústavním soudem na úkor účastníků řízení, případně úplná paralýza činnosti Ústavního soudu," konstatoval Langášek.

Takové situaci čelil Ústavní soud v letech 2003 až 2005. V březnu 2004 počet soudců Ústavního soudu klesl na kritických 11, takže soud musel přerušit všechna probíhající plenární řízení. Nemohl tedy přezkoumávat zákony nebo vyhlášky.

V červnu 2004, po doplnění o dvanáctého soudce, začalo plénum znovu pracovat.

Mnohem delší přerušení potkalo Ústavní soud za první republiky. Politici se ve 30. letech nedokázali dohodnout na jménech kandidátů, takže soud na celých sedm let prakticky zanikl.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy