Ústavní soud je nekompletní. Chybí nástupce Wagnerové

ČTK ČTK
21. 3. 2012 11:35
Do konce příštího roku má instituci opustit dalších devět soudců
Eliška Wagnerová.
Eliška Wagnerová. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soud je od půlnoci nekompletní. Místopředsedkyni Elišce Wagnerové totiž skončilo funkční období a dosud není jasné, kdo ji nahradí. Instituce má nyní jen 14 místo předepsaných 15 soudců.

Vyřizování stížností se může prodloužit, řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek, ale absence jednoho člena soud neochromí. Do konce příštího roku vyprší mandát ještě devíti soudcům.

"Absence jednoho či dvou soudců se na činnosti Ústavního soudu bezprostředně výrazněji neprojeví, byť se nižší počet soudců při neustálém přílivu nových ústavních stížností a jiných návrhů nepochybně odrazí v prodloužení průměrné doby řízení před Ústavním soudem," uvedl Langášek.

Wagnerová po sobě zanechala prakticky "čistý stůl". Zůstalo po ní 15 nevyřízených stížností, což je oproti jiným soudcům, kteří v minulosti soud opouštěli, velmi málo.

O devět soudců méně

Ještě letos v červnu vyprší mandát dalšímu soudci, Františku Duchoňovi.

V roce 2013 pak končí soudců osm - postupně odejdou v lednu Jiří Mucha, v červnu Miloslav Výborný, v srpnu předseda Pavel Rychetský, místopředseda Pavel Holländer, Vojen Güttler a Dagmar Lastovecká, do konce roku pak ještě Jan Musil a Jiří Nykodým.

Nové ústavní soudce jmenuje prezident. Jeho návrhy podléhají schválení v Senátu. Prezident Václav Klaus na místo Wagnerové nominoval nejprve předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka, jenž Senátem neprošel.

Druhým Klausovým kandidátem je bývalý poslanec ČSSD, exnáměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a činovník Justiční akademie Zdeněk Koudelka.

"Pokud by odcházející soudci nebyli v přiměřené době nahrazeni soudci novými, hrozí značné průtahy v řízení před Ústavním soudem na úkor účastníků řízení, případně úplná paralýza činnosti Ústavního soudu," konstatoval Langášek.

Takové situaci čelil Ústavní soud v letech 2003 až 2005. V březnu 2004 počet soudců Ústavního soudu klesl na kritických 11, takže soud musel přerušit všechna probíhající plenární řízení. Nemohl tedy přezkoumávat zákony nebo vyhlášky.

V červnu 2004, po doplnění o dvanáctého soudce, začalo plénum znovu pracovat.

Mnohem delší přerušení potkalo Ústavní soud za první republiky. Politici se ve 30. letech nedokázali dohodnout na jménech kandidátů, takže soud na celých sedm let prakticky zanikl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 3 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy