Uspat lom, nebourat domy? Ne, lepší je těžit, říká stát

Pavel Baroch
6. 8. 2012 11:25
Návrh surovinové politiky počítá s uhlím za těžebními limity v severozápadních Čechách
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Až v severozápadních Čechách velkorypadla vykutají všechno dostupné uhlí před těžebními limity, povrchový důl ČSA se zakonzervuje a dvě tisícovky obyvatel Horního Jiřetína a Černic zůstanou ve svých domech.

Takový scénář se příliš nelíbí ministru průmyslu Martinu Kubovi (ODS). V návrhu státní surovinové politiky píše, že se "uspání" lomu nevyplatí a těžební stroje by měly pokračovat dál.

"Konzervace lomu by byla technicky i finančně mimořádně náročná a znamenala by zamezení budoucího přístupu k rozsáhlým zásobám strategické suroviny vysoké kvality. Nevypočitatelným rizikem takového řešení je i otázka zajištění stability svahů, zejména na styku s krušnohorským krystalinikem," uvádí se v dokumentu, který Kubův úřad rozeslal ostatním resortům a dalším úřadům k připomínkování.

Vláda Petra Nečase se sice zavázala, že nepustí velkorypadla za těžební limity, a dokonce schválila novelu horního zákona, podle níž těžaři nebudou moct vyvlastnit domy, zahrady nebo pole, které "překážejí" další těžbě. Ministr Kuba ovšem má řešení.

"Je žádoucí vyvážená dohoda mezi těžebními společnostmi a majiteli nemovitostí v lokalitě a stát touto surovinovou politikou deklaruje, že takovou dohodu podporuje," uvádí se na 12. straně zprávy, kterou má Aktuáně.cz k dispozici.

Obrana Horního Jiřetína

Místostarostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta návrh ministra Kuby nepřekvapil. "Potvrdilo se, že je v područí těžební a energetické lobby," řekl Aktuálně.cz Buřt. "A ukázalo se, že proti prolomení těžebních limitů je zapotřebí bojovat mnohem víc."

Návrh surovinové politiky se projednává ve stejnou dobu jako související energetická koncepce. Ta přitom otázku, zda těžební limity stanovené v roce 1991 vládou Petra Pitharta překročit, nebo nepřekročit, konkrétně neřeší.

Ministr průmyslu Kuba uvedl pouze to, že do roku 2035 vystačí Česko s uhlím před těžebními limity. Surovinová koncepce, respektive její návrh ovšem už teď jednoznačně konstatuje, že se musí těžit i za limity.

Finta ministra Kuby?

Místostarosta Buřt to vidí jako fintu: v energetické koncepci, mediálně hojně propírané, se o těžebních limitech nepíše, a tak se plán na jejich zrušení "skryl" do méně viditelné surovinové koncepce.

Foto: Czech Coal

Ministerstvo průmyslu tvrdí, že stovky milionů tun kvalitního hnědého uhlí za limity jsou zapotřebí především pro velké české teplárny, které zásobují teplem miliony obyvatel.

"Hnědé uhlí těžené v lomu ČSA je v rozhodující míře spotřebováváno v teplárenství či kogeneraci a při zásobování obyvatelstva cenově přijatelným palivem," uvádí se v návrhu surovinové politiky.

"Při dlouhodobé rezignaci na využití zásob hnědého uhlí za územně ekologickými limity by reálně hrozilo, že vznikne kritický stav v nejefektivnější a v nejekologičtější centralizované výrobě tepla," konstatuje se dále v dokumentu, podle něhož by se "hnědé zlato" využilo i pro elektrárny.

Za limity jsou stovky milionů tun uhlí

Ministerská zpráva upozorňuje, že v dole ČSA se za limity nachází celkem 750 milionů tun hnědého uhlí vysoké výhřevnosti. Jenže v cestě stojí zmiňované obce Horní Jiřetín a Černice.

Foto: Ludvík Hradilek

"S cílem odblokovat současnou situaci a napomoci vyřešení střetu zájmů v tomto konkrétním případě hnědouhelného lomu byla připravena malá novela horního zákona, která vyjímá institut vyvlastnění z horního práva. Pro zdárné vyřešení střetu zájmů je potřebné současně zrušit nesystémová usnesení vlády, která územně ekologické limity zavedla, a tím vytvořit prostor pro nalezení dohody obou stran," konstatuje úřad ministra Kuby.

Návrh surovinové koncepce uvádí, že kvůli nedostatku uhlí po roce 2035 se budou muset prolomit těžební limity nejen v případě dolu ČSA, který patří společnosti Czech Coal, ale i v dolu Bílina, jehož majitelem jsou Severočeské doly, respektive ČEZ.

"Nelze dopustit úplnou ztrátu těžební schopnosti na žádné z uvedených lokalit a kroky nezbytné k přípravě využití části uhelných zásob za dnešními územně ekologickými limity je třeba realizovat nejpozději do roku 2016," konstatuje se v návrhu surovinové koncepce státu.

Co si myslíte vy o těžebních limitech? Prolomit, či neprolomit? Diskutujte na Facebooku:

 

Právě se děje

před 10 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy