Uspat lom, nebourat domy? Ne, lepší je těžit, říká stát

Pavel Baroch
6. 8. 2012 11:25
Návrh surovinové politiky počítá s uhlím za těžebními limity v severozápadních Čechách
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Až v severozápadních Čechách velkorypadla vykutají všechno dostupné uhlí před těžebními limity, povrchový důl ČSA se zakonzervuje a dvě tisícovky obyvatel Horního Jiřetína a Černic zůstanou ve svých domech.

Takový scénář se příliš nelíbí ministru průmyslu Martinu Kubovi (ODS). V návrhu státní surovinové politiky píše, že se "uspání" lomu nevyplatí a těžební stroje by měly pokračovat dál.

"Konzervace lomu by byla technicky i finančně mimořádně náročná a znamenala by zamezení budoucího přístupu k rozsáhlým zásobám strategické suroviny vysoké kvality. Nevypočitatelným rizikem takového řešení je i otázka zajištění stability svahů, zejména na styku s krušnohorským krystalinikem," uvádí se v dokumentu, který Kubův úřad rozeslal ostatním resortům a dalším úřadům k připomínkování.

Vláda Petra Nečase se sice zavázala, že nepustí velkorypadla za těžební limity, a dokonce schválila novelu horního zákona, podle níž těžaři nebudou moct vyvlastnit domy, zahrady nebo pole, které "překážejí" další těžbě. Ministr Kuba ovšem má řešení.

"Je žádoucí vyvážená dohoda mezi těžebními společnostmi a majiteli nemovitostí v lokalitě a stát touto surovinovou politikou deklaruje, že takovou dohodu podporuje," uvádí se na 12. straně zprávy, kterou má Aktuáně.cz k dispozici.

Obrana Horního Jiřetína

Místostarostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta návrh ministra Kuby nepřekvapil. "Potvrdilo se, že je v područí těžební a energetické lobby," řekl Aktuálně.cz Buřt. "A ukázalo se, že proti prolomení těžebních limitů je zapotřebí bojovat mnohem víc."

Návrh surovinové politiky se projednává ve stejnou dobu jako související energetická koncepce. Ta přitom otázku, zda těžební limity stanovené v roce 1991 vládou Petra Pitharta překročit, nebo nepřekročit, konkrétně neřeší.

Ministr průmyslu Kuba uvedl pouze to, že do roku 2035 vystačí Česko s uhlím před těžebními limity. Surovinová koncepce, respektive její návrh ovšem už teď jednoznačně konstatuje, že se musí těžit i za limity.

Finta ministra Kuby?

Místostarosta Buřt to vidí jako fintu: v energetické koncepci, mediálně hojně propírané, se o těžebních limitech nepíše, a tak se plán na jejich zrušení "skryl" do méně viditelné surovinové koncepce.

Foto: Czech Coal

Ministerstvo průmyslu tvrdí, že stovky milionů tun kvalitního hnědého uhlí za limity jsou zapotřebí především pro velké české teplárny, které zásobují teplem miliony obyvatel.

"Hnědé uhlí těžené v lomu ČSA je v rozhodující míře spotřebováváno v teplárenství či kogeneraci a při zásobování obyvatelstva cenově přijatelným palivem," uvádí se v návrhu surovinové politiky.

"Při dlouhodobé rezignaci na využití zásob hnědého uhlí za územně ekologickými limity by reálně hrozilo, že vznikne kritický stav v nejefektivnější a v nejekologičtější centralizované výrobě tepla," konstatuje se dále v dokumentu, podle něhož by se "hnědé zlato" využilo i pro elektrárny.

Za limity jsou stovky milionů tun uhlí

Ministerská zpráva upozorňuje, že v dole ČSA se za limity nachází celkem 750 milionů tun hnědého uhlí vysoké výhřevnosti. Jenže v cestě stojí zmiňované obce Horní Jiřetín a Černice.

Foto: Ludvík Hradilek

"S cílem odblokovat současnou situaci a napomoci vyřešení střetu zájmů v tomto konkrétním případě hnědouhelného lomu byla připravena malá novela horního zákona, která vyjímá institut vyvlastnění z horního práva. Pro zdárné vyřešení střetu zájmů je potřebné současně zrušit nesystémová usnesení vlády, která územně ekologické limity zavedla, a tím vytvořit prostor pro nalezení dohody obou stran," konstatuje úřad ministra Kuby.

Návrh surovinové koncepce uvádí, že kvůli nedostatku uhlí po roce 2035 se budou muset prolomit těžební limity nejen v případě dolu ČSA, který patří společnosti Czech Coal, ale i v dolu Bílina, jehož majitelem jsou Severočeské doly, respektive ČEZ.

"Nelze dopustit úplnou ztrátu těžební schopnosti na žádné z uvedených lokalit a kroky nezbytné k přípravě využití části uhelných zásob za dnešními územně ekologickými limity je třeba realizovat nejpozději do roku 2016," konstatuje se v návrhu surovinové koncepce státu.

Co si myslíte vy o těžebních limitech? Prolomit, či neprolomit? Diskutujte na Facebooku:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy