Uspat lom, nebourat domy? Ne, lepší je těžit, říká stát

Pavel Baroch
6. 8. 2012 11:25
Návrh surovinové politiky počítá s uhlím za těžebními limity v severozápadních Čechách
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Až v severozápadních Čechách velkorypadla vykutají všechno dostupné uhlí před těžebními limity, povrchový důl ČSA se zakonzervuje a dvě tisícovky obyvatel Horního Jiřetína a Černic zůstanou ve svých domech.

Takový scénář se příliš nelíbí ministru průmyslu Martinu Kubovi (ODS). V návrhu státní surovinové politiky píše, že se "uspání" lomu nevyplatí a těžební stroje by měly pokračovat dál.

"Konzervace lomu by byla technicky i finančně mimořádně náročná a znamenala by zamezení budoucího přístupu k rozsáhlým zásobám strategické suroviny vysoké kvality. Nevypočitatelným rizikem takového řešení je i otázka zajištění stability svahů, zejména na styku s krušnohorským krystalinikem," uvádí se v dokumentu, který Kubův úřad rozeslal ostatním resortům a dalším úřadům k připomínkování.

Vláda Petra Nečase se sice zavázala, že nepustí velkorypadla za těžební limity, a dokonce schválila novelu horního zákona, podle níž těžaři nebudou moct vyvlastnit domy, zahrady nebo pole, které "překážejí" další těžbě. Ministr Kuba ovšem má řešení.

"Je žádoucí vyvážená dohoda mezi těžebními společnostmi a majiteli nemovitostí v lokalitě a stát touto surovinovou politikou deklaruje, že takovou dohodu podporuje," uvádí se na 12. straně zprávy, kterou má Aktuáně.cz k dispozici.

Obrana Horního Jiřetína

Místostarostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta návrh ministra Kuby nepřekvapil. "Potvrdilo se, že je v područí těžební a energetické lobby," řekl Aktuálně.cz Buřt. "A ukázalo se, že proti prolomení těžebních limitů je zapotřebí bojovat mnohem víc."

Návrh surovinové politiky se projednává ve stejnou dobu jako související energetická koncepce. Ta přitom otázku, zda těžební limity stanovené v roce 1991 vládou Petra Pitharta překročit, nebo nepřekročit, konkrétně neřeší.

Ministr průmyslu Kuba uvedl pouze to, že do roku 2035 vystačí Česko s uhlím před těžebními limity. Surovinová koncepce, respektive její návrh ovšem už teď jednoznačně konstatuje, že se musí těžit i za limity.

Finta ministra Kuby?

Místostarosta Buřt to vidí jako fintu: v energetické koncepci, mediálně hojně propírané, se o těžebních limitech nepíše, a tak se plán na jejich zrušení "skryl" do méně viditelné surovinové koncepce.

Foto: Czech Coal

Ministerstvo průmyslu tvrdí, že stovky milionů tun kvalitního hnědého uhlí za limity jsou zapotřebí především pro velké české teplárny, které zásobují teplem miliony obyvatel.

"Hnědé uhlí těžené v lomu ČSA je v rozhodující míře spotřebováváno v teplárenství či kogeneraci a při zásobování obyvatelstva cenově přijatelným palivem," uvádí se v návrhu surovinové politiky.

"Při dlouhodobé rezignaci na využití zásob hnědého uhlí za územně ekologickými limity by reálně hrozilo, že vznikne kritický stav v nejefektivnější a v nejekologičtější centralizované výrobě tepla," konstatuje se dále v dokumentu, podle něhož by se "hnědé zlato" využilo i pro elektrárny.

Za limity jsou stovky milionů tun uhlí

Ministerská zpráva upozorňuje, že v dole ČSA se za limity nachází celkem 750 milionů tun hnědého uhlí vysoké výhřevnosti. Jenže v cestě stojí zmiňované obce Horní Jiřetín a Černice.

Foto: Ludvík Hradilek

"S cílem odblokovat současnou situaci a napomoci vyřešení střetu zájmů v tomto konkrétním případě hnědouhelného lomu byla připravena malá novela horního zákona, která vyjímá institut vyvlastnění z horního práva. Pro zdárné vyřešení střetu zájmů je potřebné současně zrušit nesystémová usnesení vlády, která územně ekologické limity zavedla, a tím vytvořit prostor pro nalezení dohody obou stran," konstatuje úřad ministra Kuby.

Návrh surovinové koncepce uvádí, že kvůli nedostatku uhlí po roce 2035 se budou muset prolomit těžební limity nejen v případě dolu ČSA, který patří společnosti Czech Coal, ale i v dolu Bílina, jehož majitelem jsou Severočeské doly, respektive ČEZ.

"Nelze dopustit úplnou ztrátu těžební schopnosti na žádné z uvedených lokalit a kroky nezbytné k přípravě využití části uhelných zásob za dnešními územně ekologickými limity je třeba realizovat nejpozději do roku 2016," konstatuje se v návrhu surovinové koncepce státu.

Co si myslíte vy o těžebních limitech? Prolomit, či neprolomit? Diskutujte na Facebooku:

 

Právě se děje

před 24 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy