USA poslaly důkazy, které mají Nikulina spojit s hackerským útokem. Soud už může rozhodnout o vydání

Lukáš Prchal Jan Menšík Lukáš Prchal, Jan Menšík
9. 11. 2017 16:45
Spojené státy se i nadále snaží o vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Před několika týdny zaslaly nové důkazy.
Jevgenij Nikulin.
Jevgenij Nikulin. | Foto: neznámý původ

Praha - Spojené státy poslaly do Česka další důkazy proti údajnému ruskému hackerovi Jevgeniji Nikulinovi. Jeho vydání Američané žádají mimo jiné kvůli hackerskému útoku na profesní síť LinkedIn. Žádost o extradici ale zároveň poslali i Rusové.

Pražský městský soud na jaře nepravomocně rozhodl o tom, že Nikulin může být vydán do obou zemí. Nikulin, který nechce být vydán nikam, ale dává přednost extradici do vlasti, proti rozhodnutí podal stížnost. Případ tak dostal na stůl Vrchní soud v Praze. Ten si po prostudování spisu vyžádal od Američanů doplnění důkazů.

"Vyžádané dodatkové informace ze Spojených států dorazily a ministerstvo spravedlnosti je už předalo Vrchnímu soudu v Praze," potvrdila informace Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Nikulinův advokát Martin Sadílek Aktuálně.cz řekl, že šlo hlavně o informace, které by měly vést k identifikaci jeho klienta. "Vrchní soud požádal v důsledku naší stížnosti americkou stranu o doplnění těch materiálů a o vyjádření k našim argumentům, kterými jsme rozporovali identifikaci mého klienta," uvedl Sadílek. 

"Šlo o IP adresu, která měla být registrovaná na jeho jméno, a pak to byly nějaké technikálie, jako jsou cookies a nějaký uživatelský řetězec, jimiž se měla dokazovat identita pana Nikulina jako pachatele toho kybernetického útoku," tlumočil obsah nových důkazů ze spisu Sadílek. 

Vrchní soud v Praze nyní bude podle mluvčího Jana Fořta rozhodovat v neveřejném zasedání. "Důkazy přišly před zhruba čtrnácti dny, v neveřejném zasedání rozhodneme o stížnosti, kvůli které se o nové materiály žádalo," vysvětlil Fořt.

Součástí materiálů, které Spojené státy doplnily, jsou také informace týkající se výše trestu. "Americká strana se vyjadřovala k výši hrozícího trestu, respektive ke způsobu, jakým se ve Spojených státech ukládá souhrnný trest," osvětlil právník údajného ruského hackera

Nikulina zadržela česká policie loni v Praze a od té doby byl nejdříve na psychiatrii v Bohnicích a poté ve vazební věznici na Pankráci. USA údajného hackera viní z devíti různých činů. Rusko na něj vydalo po jeho zadržení v Česku také zatykač a obvinilo ho z internetové krádeže z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

Nikulin popírá, že je hacker, podle něj případ vykonstruovala americká FBI. Prý po něm chtěla, aby se přiznal k hackerským útokům na americkou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Aktuálně.cz o tom před časem jako první informovalo.

O vydávání do ciziny zpravidla jako poslední rozhoduje ministr spravedlnosti, tedy v současné době Robert Pelikán (ANO). Ten může rozhodnout o nevydání obviněného i tehdy, pokud je extradice dle soudů přípustná. 

Pelikánovo funkční období brzy skončí, tedy je možné, že již v diplomaticky citlivé kauze rozhodnout nestihne. Avšak v hnutí ANO Andreje Babiše, které vyhrálo volby, se mluví o tom, že Pelikán by ve funkci ministra spravedlnosti mohl setrvat a i nadále spravovat tento resort.

 

Právě se děje

Další zprávy