USA poslaly důkazy, které mají Nikulina spojit s hackerským útokem. Soud už může rozhodnout o vydání

Lukáš Prchal Jan Menšík Lukáš Prchal, Jan Menšík
9. 11. 2017 16:45
Spojené státy se i nadále snaží o vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Před několika týdny zaslaly nové důkazy.
Jevgenij Nikulin.
Jevgenij Nikulin. | Foto: neznámý původ

Praha - Spojené státy poslaly do Česka další důkazy proti údajnému ruskému hackerovi Jevgeniji Nikulinovi. Jeho vydání Američané žádají mimo jiné kvůli hackerskému útoku na profesní síť LinkedIn. Žádost o extradici ale zároveň poslali i Rusové.

Pražský městský soud na jaře nepravomocně rozhodl o tom, že Nikulin může být vydán do obou zemí. Nikulin, který nechce být vydán nikam, ale dává přednost extradici do vlasti, proti rozhodnutí podal stížnost. Případ tak dostal na stůl Vrchní soud v Praze. Ten si po prostudování spisu vyžádal od Američanů doplnění důkazů.

"Vyžádané dodatkové informace ze Spojených států dorazily a ministerstvo spravedlnosti je už předalo Vrchnímu soudu v Praze," potvrdila informace Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Nikulinův advokát Martin Sadílek Aktuálně.cz řekl, že šlo hlavně o informace, které by měly vést k identifikaci jeho klienta. "Vrchní soud požádal v důsledku naší stížnosti americkou stranu o doplnění těch materiálů a o vyjádření k našim argumentům, kterými jsme rozporovali identifikaci mého klienta," uvedl Sadílek. 

"Šlo o IP adresu, která měla být registrovaná na jeho jméno, a pak to byly nějaké technikálie, jako jsou cookies a nějaký uživatelský řetězec, jimiž se měla dokazovat identita pana Nikulina jako pachatele toho kybernetického útoku," tlumočil obsah nových důkazů ze spisu Sadílek. 

Vrchní soud v Praze nyní bude podle mluvčího Jana Fořta rozhodovat v neveřejném zasedání. "Důkazy přišly před zhruba čtrnácti dny, v neveřejném zasedání rozhodneme o stížnosti, kvůli které se o nové materiály žádalo," vysvětlil Fořt.

Součástí materiálů, které Spojené státy doplnily, jsou také informace týkající se výše trestu. "Americká strana se vyjadřovala k výši hrozícího trestu, respektive ke způsobu, jakým se ve Spojených státech ukládá souhrnný trest," osvětlil právník údajného ruského hackera

Nikulina zadržela česká policie loni v Praze a od té doby byl nejdříve na psychiatrii v Bohnicích a poté ve vazební věznici na Pankráci. USA údajného hackera viní z devíti různých činů. Rusko na něj vydalo po jeho zadržení v Česku také zatykač a obvinilo ho z internetové krádeže z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

Nikulin popírá, že je hacker, podle něj případ vykonstruovala americká FBI. Prý po něm chtěla, aby se přiznal k hackerským útokům na americkou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Aktuálně.cz o tom před časem jako první informovalo.

O vydávání do ciziny zpravidla jako poslední rozhoduje ministr spravedlnosti, tedy v současné době Robert Pelikán (ANO). Ten může rozhodnout o nevydání obviněného i tehdy, pokud je extradice dle soudů přípustná. 

Pelikánovo funkční období brzy skončí, tedy je možné, že již v diplomaticky citlivé kauze rozhodnout nestihne. Avšak v hnutí ANO Andreje Babiše, které vyhrálo volby, se mluví o tom, že Pelikán by ve funkci ministra spravedlnosti mohl setrvat a i nadále spravovat tento resort.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy