USA poslaly důkazy, které mají Nikulina spojit s hackerským útokem. Soud už může rozhodnout o vydání

Lukáš Prchal Jan Menšík Lukáš Prchal, Jan Menšík
9. 11. 2017 16:45
Spojené státy se i nadále snaží o vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Před několika týdny zaslaly nové důkazy.
Jevgenij Nikulin.
Jevgenij Nikulin. | Foto: neznámý původ

Praha - Spojené státy poslaly do Česka další důkazy proti údajnému ruskému hackerovi Jevgeniji Nikulinovi. Jeho vydání Američané žádají mimo jiné kvůli hackerskému útoku na profesní síť LinkedIn. Žádost o extradici ale zároveň poslali i Rusové.

Pražský městský soud na jaře nepravomocně rozhodl o tom, že Nikulin může být vydán do obou zemí. Nikulin, který nechce být vydán nikam, ale dává přednost extradici do vlasti, proti rozhodnutí podal stížnost. Případ tak dostal na stůl Vrchní soud v Praze. Ten si po prostudování spisu vyžádal od Američanů doplnění důkazů.

"Vyžádané dodatkové informace ze Spojených států dorazily a ministerstvo spravedlnosti je už předalo Vrchnímu soudu v Praze," potvrdila informace Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Nikulinův advokát Martin Sadílek Aktuálně.cz řekl, že šlo hlavně o informace, které by měly vést k identifikaci jeho klienta. "Vrchní soud požádal v důsledku naší stížnosti americkou stranu o doplnění těch materiálů a o vyjádření k našim argumentům, kterými jsme rozporovali identifikaci mého klienta," uvedl Sadílek. 

"Šlo o IP adresu, která měla být registrovaná na jeho jméno, a pak to byly nějaké technikálie, jako jsou cookies a nějaký uživatelský řetězec, jimiž se měla dokazovat identita pana Nikulina jako pachatele toho kybernetického útoku," tlumočil obsah nových důkazů ze spisu Sadílek. 

Vrchní soud v Praze nyní bude podle mluvčího Jana Fořta rozhodovat v neveřejném zasedání. "Důkazy přišly před zhruba čtrnácti dny, v neveřejném zasedání rozhodneme o stížnosti, kvůli které se o nové materiály žádalo," vysvětlil Fořt.

Součástí materiálů, které Spojené státy doplnily, jsou také informace týkající se výše trestu. "Americká strana se vyjadřovala k výši hrozícího trestu, respektive ke způsobu, jakým se ve Spojených státech ukládá souhrnný trest," osvětlil právník údajného ruského hackera

Nikulina zadržela česká policie loni v Praze a od té doby byl nejdříve na psychiatrii v Bohnicích a poté ve vazební věznici na Pankráci. USA údajného hackera viní z devíti různých činů. Rusko na něj vydalo po jeho zadržení v Česku také zatykač a obvinilo ho z internetové krádeže z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

Nikulin popírá, že je hacker, podle něj případ vykonstruovala americká FBI. Prý po něm chtěla, aby se přiznal k hackerským útokům na americkou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Aktuálně.cz o tom před časem jako první informovalo.

O vydávání do ciziny zpravidla jako poslední rozhoduje ministr spravedlnosti, tedy v současné době Robert Pelikán (ANO). Ten může rozhodnout o nevydání obviněného i tehdy, pokud je extradice dle soudů přípustná. 

Pelikánovo funkční období brzy skončí, tedy je možné, že již v diplomaticky citlivé kauze rozhodnout nestihne. Avšak v hnutí ANO Andreje Babiše, které vyhrálo volby, se mluví o tom, že Pelikán by ve funkci ministra spravedlnosti mohl setrvat a i nadále spravovat tento resort.

 

Právě se děje

před 17 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy