USA poslaly důkazy, které mají Nikulina spojit s hackerským útokem. Soud už může rozhodnout o vydání

Lukáš Prchal Jan Menšík Lukáš Prchal, Jan Menšík
9. 11. 2017 16:45
Spojené státy se i nadále snaží o vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Před několika týdny zaslaly nové důkazy.
Jevgenij Nikulin.
Jevgenij Nikulin. | Foto: neznámý původ

Praha - Spojené státy poslaly do Česka další důkazy proti údajnému ruskému hackerovi Jevgeniji Nikulinovi. Jeho vydání Američané žádají mimo jiné kvůli hackerskému útoku na profesní síť LinkedIn. Žádost o extradici ale zároveň poslali i Rusové.

Pražský městský soud na jaře nepravomocně rozhodl o tom, že Nikulin může být vydán do obou zemí. Nikulin, který nechce být vydán nikam, ale dává přednost extradici do vlasti, proti rozhodnutí podal stížnost. Případ tak dostal na stůl Vrchní soud v Praze. Ten si po prostudování spisu vyžádal od Američanů doplnění důkazů.

"Vyžádané dodatkové informace ze Spojených států dorazily a ministerstvo spravedlnosti je už předalo Vrchnímu soudu v Praze," potvrdila informace Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Nikulinův advokát Martin Sadílek Aktuálně.cz řekl, že šlo hlavně o informace, které by měly vést k identifikaci jeho klienta. "Vrchní soud požádal v důsledku naší stížnosti americkou stranu o doplnění těch materiálů a o vyjádření k našim argumentům, kterými jsme rozporovali identifikaci mého klienta," uvedl Sadílek. 

"Šlo o IP adresu, která měla být registrovaná na jeho jméno, a pak to byly nějaké technikálie, jako jsou cookies a nějaký uživatelský řetězec, jimiž se měla dokazovat identita pana Nikulina jako pachatele toho kybernetického útoku," tlumočil obsah nových důkazů ze spisu Sadílek. 

Vrchní soud v Praze nyní bude podle mluvčího Jana Fořta rozhodovat v neveřejném zasedání. "Důkazy přišly před zhruba čtrnácti dny, v neveřejném zasedání rozhodneme o stížnosti, kvůli které se o nové materiály žádalo," vysvětlil Fořt.

Součástí materiálů, které Spojené státy doplnily, jsou také informace týkající se výše trestu. "Americká strana se vyjadřovala k výši hrozícího trestu, respektive ke způsobu, jakým se ve Spojených státech ukládá souhrnný trest," osvětlil právník údajného ruského hackera

Nikulina zadržela česká policie loni v Praze a od té doby byl nejdříve na psychiatrii v Bohnicích a poté ve vazební věznici na Pankráci. USA údajného hackera viní z devíti různých činů. Rusko na něj vydalo po jeho zadržení v Česku také zatykač a obvinilo ho z internetové krádeže z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

Nikulin popírá, že je hacker, podle něj případ vykonstruovala americká FBI. Prý po něm chtěla, aby se přiznal k hackerským útokům na americkou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Aktuálně.cz o tom před časem jako první informovalo.

O vydávání do ciziny zpravidla jako poslední rozhoduje ministr spravedlnosti, tedy v současné době Robert Pelikán (ANO). Ten může rozhodnout o nevydání obviněného i tehdy, pokud je extradice dle soudů přípustná. 

Pelikánovo funkční období brzy skončí, tedy je možné, že již v diplomaticky citlivé kauze rozhodnout nestihne. Avšak v hnutí ANO Andreje Babiše, které vyhrálo volby, se mluví o tom, že Pelikán by ve funkci ministra spravedlnosti mohl setrvat a i nadále spravovat tento resort.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy