Vydání Nikulina se protahuje, soud chce po Američanech další důkazy. Pelikán už rozhodnout nestihne

ČTK ČTK
5. 10. 2017 15:01
Vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina se protahuje. Česko o něj žádají Spojené státy i Rusko. O přípustnosti jeho vydání do obou zemí již koncem května rozhodl soud. Nikulin si však na výsledek stěžoval a spis je tak nyní na pražském vrchním soudu, kde rozhodnutí prozatím nepadlo. Předseda senátu ještě žádá po Spojených státech doplnění důkazů. O vydání do ciziny bude mít však poslední slovo ministr spravedlnosti, vzhledem k průtahům v případu je však zjevné, že Robert Pelikán již ve stávajícím funkčním období rozhodnout nestihne.
Robert Pelikán, ministr spravedlnosti.
Robert Pelikán, ministr spravedlnosti. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Kauza údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, o jehož vydání z Česka žádá jak Rusko, tak USA, se protahuje. Městský soud v Praze rozhodl o přípustnosti extradice do obou států už koncem května, po Nikulinově stížnosti však spis putoval ještě k pražskému vrchnímu soudu, kde rozhodnutí prozatím nepadlo. Mluvčí instituce Jan Fořt sdělil, že předseda senátu čeká na doplnění dokazování ze Spojených států.

Vrchní soud obdržel Nikulinův spis 11. července. Po jeho prostudování dospěl přidělený soudce k názoru, že ve věci je potřeba doplnit důkazy, a to vznesením dotazu do USA. Na Spojené státy se podle Fořta musel obrátit prostřednictvím českého ministerstva spravedlnosti, což potvrdila i mluvčí úřadu Tereza Schejbalová. "Je to běžný postup, vrchní soud si vyžádal dodatkové informace k extradici," uvedla bez dalších podrobností. V mezičase soud rozhodl o prodloužení Nikulinovy vazby.

Ohledně vydávání do ciziny má poslední slovo ministr spravedlnosti, který může obviněného po vlastní úvaze nevydat i tehdy, pokud je extradice podle justice přípustná. Vzhledem k průtahům v případu je zjevné, že Robert Pelikán (ANO) již ve stávajícím funkčním období v Nikulinově diplomaticky citlivé kauze rozhodnout nestihne.

Nikulina zadrželi před rokem čeští policisté v pražském hotelu. USA muže viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné z útoku na profesní síť Linkedin. Rusko na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Nikulin popírá, že je hackerem. Obvinění podle něj vycházejí pouze z tvrzení agentů americké FBI, kteří prý po něm výměnou za beztrestnost chtěli, aby se přiznal k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Vydán nechce být nikam, dává ale přednost extradici do vlasti - i proto, že mu tam hrozí výrazně nižší trest.

O Nikulinovo vydání požádaly obě země ve stejný den a Moskva uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání do Spojených států zabránila.

 

Právě se děje

Další zprávy