Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti Uzbeků Naimjona Alimova a Chusnidina Šodijeva, kteří se podíleli na vraždě ukrajinské prostitutky a pokusu o zabití dalších dvou lidí.
Šodijeva potrestala česká justice 23 lety vězení, Alimov dostal o dva roky mírnější trest.
V téže kauze si údajný hlavní strůjce činu Sohibek Juldašbajev vyslechl doživotní trest. Další spolupachatel Akmal Džabarov si má odpykat 16 let ve vězení.
Juldašbajev ani Džabarov podle dostupných informací ústavní stížnosti nepodali.
Stížnost Šodijeva Ústavní soud odmítl kvůli tomu, že jeho advokát nedoložil plnou moc od klienta. Stížnost Alimova soudci označili za zjevně neopodstatněnou.
Muž v ní poukazoval na údajné procesní vady a porušení práva na obhajobu. "Ústavní soud neshledal, že by došlo k porušení základních práv a svobod stěžovatele," stojí v usnesení ÚS.
Uzbečtí mladíci se podle obžaloby v únoru 2008 vypravili do Vodičkovy ulice v Praze do bytu prostitutky, která byla Juldašbajevovou milenkou.
Proti vůli obyvatelky bytu si počkali na cizince, který se živil jako její "pasák" a dlužil Juldašbajevovi peníze.
Muž si sám přivolal pomoc
Byt nejprve vyloupili, a když tam cizinec nad ránem přišel s další prostitutkou, zbili a zkopali ho tak, že mu mimo jiné zlomili několik obličejových kostí. Juldašbajev mu pak podřízl hrdlo.
Uzbeci se domnívali, že je muž mrtvý, a začali řešit, jak naložit s dvěma očitými svědkyněmi. Poté, co je někteří z nich znásilnili, Juldašbajev svou spoutanou milenku za pomoci ostatních údajně udusil - přetáhl jí přes hlavu igelitový sáček.
Podle znalců žena umírala zhruba deset minut v trýznivých bolestech. Stejný osud měl potkat i druhou prostitutku, ta si ale dokázala sáček z hlavy strhnout a slíbila Uzbekům výměnou za svůj život 20 000 eur (přes 500 000 korun). Proto ji nezavraždili.
Při odchodu pak cizinci polili tělo podříznutého muže alkoholem, zapálili ho a pustili plyn. Muž se ale bolestí probral a i přes závažná zranění si dokázal přivolat pomoc.
Podle pražských soudů se jasně prokázalo, že všichni čtyři Uzbeci byli v Ukrajinčině bytě a že se každý z nich na trestných činech nějakým způsobem podílel.
Tresty jim pak soud uděloval podle míry jejich zavinění. Juldašbajev, kterého odvolací senát potrestal nejpřísněji, je podle znalců velmi agresivní a jeho pobyt na svobodě je velmi nebezpečný.