Mimořádná zpráva

Srpnový manifest burcuje: Volby nebudou mít smysl

Petr Holub
25. 8. 2013 20:00
Podle Klubu na obranu demokracie dnešní situace připomíná období po srpnu 1968.
Foto: Jan Langer

Praha - "Demokratický způsob vládnutí se pomalu mění v autoritativní a demokratické politické strany ani ústavní instituce tomu nejsou schopny nijak účinně čelit." Tato věta je součástí manifestu, který k výročí 21. srpna 1968 vydal Klub na obranu demokracie.

Klub je občanským sdružením, které v červnu s několika přáteli založil politolog Bohumil Doležal, svého času aktivní člen Charty 77.

"Dnešní situace mi připomíná období po srpnu 1968," vysvětluje Doležal, proč si s kolegy vybrali ke svému manifestu výročí sovětské okupace.

Prezidentský systém jako UFO

V srpnu 1968 zažili Češi i Slováci v tichém odporu proti invazi silný pocit vzájemné pospolitosti, to však skončilo za týden po kapitulaci politické reprezentace v Moskvě. "Pak nastal rychlý propad," připomíná Doležal, jak rychle se hrozbami a represemi prosadila normalizace, která obnovila panství komunismu.

Stejný propad zažívá česká společnost v posledních týdnech. Rychle prý přichází o všechno, co vzniklo v listopadu 1989. "Rozpadl se dosavadní politický systém," upřesňuje předseda Klubu na obranu demokracie.

"Jako UFO se tu objevil prezidentský systém a má podporu, protože lid chce vzít moc do svých rukou a prezident byl zvolen přímo," vysvětluje Doležal.

Čelit mu nedokáže ODS, která je v rozkladu. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka má dobrou vůli zachránit parlamentní demokracii, ani on však nemůže prezidentovi vzdorovat, protože straníci stojí za Milošem Zemanem. Ze hry tak byly vyřazeny obě strany, na kterých v posledních dvaceti letech stál politický systém.

Nebezpečná morálka

Na úspěšném tažení Miloše Zemana a jeho spojence Václava Klause proto nic nezmění ani volby. "Volby nebudou mít smysl," tvrdí politolog Doležal. Místo zájmu o nejvyšší politická patra proto doporučuje něco jiného: drobnou politickou práci v nejbližším okolí případně na komunální úrovni. Každý tak může bránit tomu, aby propad společnosti byl stejně hluboký, jako koncem léta 1968.

"Využijme všech možností, které nám skýtá ústava a zákony naší země, inspirujme se politickým realismem zakladatelů moderní české politiky a důrazem, který kladli na drobnou politickou práci na každodenní úrovni," stojí v manifestu Klubu na obranu demokracie.

Samotný klub zahájil svou činnost peticí na podporu Nejvyššího soudu, který zrušil stíhání tří poslanců ODS za korupci. "Nynější vážné společenské problémy, k nimž jistě patří i korupce, se nedají řešit na úkor politických svobod a právní jistot občanů," napsal Doležal a jeho přátelé v dokumentu, který podepsalo téměř tři sta jejich známých.

Po srpnovém manifestu chystají členové klubu na začátek října seminář, který by kriticky popsal roli státních zástupců v české veřejné správě.

Odborná debata právníků bude mít ovšem politickou motivaci. Jedním z důvodu krachu parlamentní demokracie v Česku bylo podle členů klubu neformální hnutí morálního obrození, které zatím vyvrcholilo svržením Nečasovy vlády po akci Nejvyššího státního zastupitelství.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 52 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy