Zbrklý úředník zrušil pronájem lázní, laxní ministr mu nepomohl. Stát tratil desítky milionů

Ředitel Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra Roman Fidler dostal tříletý podmíněný trest. Před třemi lety vypověděl firmě Temparano smlouvu na pronájem čtyř lázeňských domů ve vlastnictví resortu. Hájil se tím, že firma Temparano pohrozila, že sama smlouvu vypoví, a navíc bude vymáhat škodu za ušlý zisk 600 až 750 milionů korun. Podle soudce byl ale při výpovědi zbrklý. Mohl si prý od podřízených nechat udělat ekonomický rozbor, který by ukázal, že vysoké finanční požadavky firmy jsou nesmyslné, protože byla dlouhodobě ve ztrátě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Tříletou podmínku za nevýhodné vypovězení smlouvy na pronájem čtyř lázeňských komplexů s firmou Temparano dostal bývalý ředitel Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra Roman Fidler. Jeho neuváženým krokem vznikla státu škoda za několik desítek milionů korun – firma nyní od státu vysoudila odškodné bezmála 70 milionů korun.

Obvodní soud pro Prahu 10 také Fidlerovi na pět let zakázal působit ve veřejné správě. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

"Bohužel zvolil takový způsob, že se vůbec s nikým neporadil," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Petr Zelenka. Fidler vinu odmítal. Při úterní závěrečné řeči ale připustil, že si nejspíš měl získat víc informací. "Jestli jsem způsobil škodu, tak je mi to líto," řekl Fidler.

Firma Temparano již resort za vypovězení zažalovala a před šesti týdny u prvoinstančního soudu uspěla. Ten jí přiřkl náhradu škody 62 milionů korun a dalších 14 milionů na úrocích. Verdikt však zatím není pravomocný, ministerstvo se může odvolat. 

Soukromník bude spravovat lépe

O pronájmu čtyř lázeňských domů v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních a Luhačovicích, které spravovala příspěvková organizace resortu Zařízení služeb ministerstva vnitra, rozhodl v roce 2008 tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Argumentoval tehdy tím, že soukromník se bude starat lépe než stát.

Přestože audit, který si resort tehdy nechal udělat, uváděl, že cena pronájmu by se měla pohybovat v rozmezí 37 až 45 milionů ročně, vedení vnitra podepsalo smlouvu se slovenskou společností Temparano za sumu 23 milionů ročně – a to na dobu dvaceti let. A ještě se zavázalo, že i nadále bude hradit běžnou údržbu a investovat do nich zhruba osm milionů ročně.

V roce 2011 se resortu podařilo alespoň částečně smlouvy napravit. Využil toho, že Temparano porušilo ustanovení, že lázně nesmí dál pronajímat, a s firmou se domluvilo na změně smlouvy. V ní se firma následně zavázala, že opravy i běžnou údržbu bude zajišťovat sama.

Ministerstvo na tom podle tehdejších propočtů mělo proti původní smlouvě vydělat až deset milionů ročně. Jenže to netrvalo dlouho – koncem roku 2013 Fidler uvedenou smlouvu vypověděl. Tehdejší ministr vnitra Martin Pecina nechal vzápětí Fidlera propustit a pokusil se výpověď smlouvy stáhnout, ale už neuspěl. O hotely se nyní stará samo Zařízení služeb ministerstva vnitra.

Hrozby firmy byly nesmyslné

Fidler se během procesu bránil tím, že se pro okamžité odstoupení od smlouvy rozhodl poté, co Temparano pohrozilo, že samo smlouvu vypoví, a navíc bude vymáhat škodu za ušlý zisk 600 až 750 milionů korun. Podle soudce Zelenky si ale mohl od podřízených nechat udělat ekonomický rozbor, který by ukázal, že vysoké finanční požadavky firmy jsou nesmyslné, protože byla dlouhodobě ve ztrátě.

Pro odstoupení od smlouvy se navíc podle soudu rozhodl zbytečně rychle za dva dny, ačkoliv mohl počkat až 30 dní. "Postupoval trestuhodně zbrkle," řekl Zelenka. Soudce také dodal, že mu při řešení problému nepomáhalo tehdejší vedení ministerstva v čele s Pecinou, které se podle něj chovalo laxně.

Fidlerovi za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozilo dva až osm let vězení. Státní zástupkyně Lucie Písecká pro něj v závěrečné řeči navrhla tříleté vězení. Podle soudu ale kvůli dosavadní bezúhonnosti obžalovaného postačí trest výchovný. Soud také zamítl návrh vnitra, které po Fidlerovi požadovalo přes 95 milionů korun.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy