Vnitro si za miliony postavilo bazén a minigolf, ale nesmí je používat. Stojí na cizím pozemku

Marek Pokorný Marek Pokorný
10. 5. 2016 5:00
Ministerstvo vnitra se snaží zachránit desetimilionovou investici. Ke svému hotelu v Solenicích na Příbramsku postavilo několik sportovišť včetně minigolfu a bazénu, jenže sportoviště vyrostla na pozemcích, které pozemkový úřad vydal restituentům. Hoteloví hosté či policisté, kteří do Solenic jezdí na školení, je proto nemohou využívat.
Patnáct let starý bazén u hotelu Solenice. Nyní je nepřístupný, stojí na cizím pozemku.
Patnáct let starý bazén u hotelu Solenice. Nyní je nepřístupný, stojí na cizím pozemku. | Foto: Jiří Koťátko

Solenice - Na deset milionů korun investovalo ministerstvo vnitra, když pro svůj hotel Solenice u Orlické přehrady nechalo postavit tenisové kurty, bazén či minigolf. Jenže hotelovým hostům jsou nyní k ničemu. Nemohou je používat, protože vnitro v březnu zjistilo, že stojí na cizím pozemku.

Jako vlastníci pozemku jsou od počátku roku uvedeni Josef a Jiří Scheinerovi. Zhruba dva hektary v těsném sousedství hotelu jim vydal Státní pozemkový úřad v restituci. "Já tam nesmím nic dělat, ani posekat trávu, protože státní sekačkou nemohu posekat trávu na soukromém pozemku," řekl Aktuálně.cz ředitel hotelu Karel Kadeřábek.

Hotel spadá pod resortní organizaci Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, jehož ředitel Ladislav Máca se odmítá o případu bavit a komunikuje pouze prostřednictvím tiskového odboru.

Mluvčí Klára Pěknicová nejdříve odmítala, že by resort na uvedených pozemcích cokoliv stavěl. "Do pozemku byly vynakládány pouze finanční prostředky spojené s provozem a běžnou údržbou," uvedla.

Až poté, co se deník Aktuálně.cz s touto odpovědí nespokojil a poslal i odkazy na letecké snímky, kde je jasně vidět, jak se v posledních letech stavělo, své odpovědi upřesnila. A připustila, že v době, kdy byl veden spor o vydání pozemku, na něm vyrostl nový bazén, minigolf či tenisové kurty.

O restituci jsme nevěděli

"Investice realizovalo Zařízení služeb MV v letech 1997, 2005 a 2007," uvedla Pěknicová. To, kolik nové objekty stály, ale neprozradila. Podle informací Aktuálně.cz se cena pohybovala kolem deseti milionů korun. Mluvčí stejně tak nevysvětlila, jak je možné, že se tam stavělo, když se dalo očekávat, že uvedené pozemky bude vnitro muset vydat v restitucích.

Restituční zákon totiž chrání oprávněné vlastníky tím, že v katastru nemovitostí zakonzervuje stav pozemku ke dni podání restituční žádosti. Aby se nemohlo stát, že někdo si na něm postaví dům a pak bude argumentovat, že pozemek již nelze vydat.

Hotel Solenice

Hotel se 160 lůžky, která stojí od 620 korun za noc, provozuje resort prostřednictvím své příspěvkové organizace Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra. A i když je primárně určen pro zaměstnance resortu například při školeních, nabízí svoji kapacitu i běžným zájemcům. O Solenicích se nejvíce psalo na podzim roku 2006, kdy se tam při školení upil k smrti policista. A policejní prezidium následně vydalo zákaz konzumovat při školeních alkohol.

Žádnou stavbu tak není po podání restituční žádosti možné zapsat. "Vše, co se dělo po restituční žádosti, se z hlediska právního nedělo, respektive to nemůže být přičítáno k tíži restituentům," vysvětluje advokátka bratrů Scheinerových Ivana Syrůčková.

Ředitelem zařízení služeb byl v době, kdy se bazén i další sportoviště stavěly, Oldřich Vytiska. Ten tvrdí, že o tom, že o pozemek někdo žádá v restituci, nevěděli. "Vždyť jinak by nám na ten bazén ani nedali stavební povolení," podotkl.

Vydání trvalo dvacet let

Syrůčková přitom žádost jménem svých klientů podala již v roce 1993. A více než dvacet let tak trvaly tahanice o jeho vydání. Proces natáhlo i to, že pozemky byly zpočátku napsány na Lesy ČR, které je převedly na ministerstvo vnitra a to posléze na svoji příspěvkovou organizaci.

O vydání pozemků rozhodl Státní pozemkový úřad před dvěma lety, ale až letos počátkem roku se změna projevila v katastru nemovitostí. "Jedná se o pozemky, u kterých nebyly doloženy ani dohledány listiny prokazující zastavěnost před účinností zákona o půdě. Stavby na těchto pozemcích tak byly realizovány po uplatněném restitučním nároku," uvedl mluvčí Státního pozemkového úřadu Hynek Jordán.

I když na pozemcích, které v minulosti patřily Scheinerově rodině, stojí i uvedený hotel, ten pozemkový úřad nevydal. Byl totiž postaven již v sedmdesátých letech, a je tak zapsán v katastru nemovitostí. A restituenti by tak za pozemek pod ním měli dostat náhradu. "Jenže i k tomu hotelu potom něco přistavovali," podotkla Syrůčková.

Advokátka restituentů přitom investice částečně chápe - na zmíněných pozemcích je totiž i několik chat z osmdesátých let, které Zařízení služeb rekonstruovalo. "Kdyby to neudělali, tak by to dál chátralo, a než by se to dosoudilo, byly by z toho ruiny. Takže v tomto se chovali hospodárně," připouští.

Ministerstvo se s vydáním nechce smířit

Ministerstvo vnitra se ale s tím, že o pozemek a své zařízení přišlo, nechce smířit. A proti rozhodnutí o vydání podalo žalobu. Druhou žalobu, tentokrát proti nevydání části pozemků, zase podala jménem restituentů Syrůčková.

Ředitel hotelu Kadeřábek nicméně doufá, že se případ odblokuje a budou moci sportoviště, které postavili jeho předchůdci, zase používat. Zařízení služeb se prý snaží jednat s restituenty, za jakých podmínek - než spory před soudy skončí - by to bylo možné. "Asi budeme muset platit pronájem. Kdybych já byl restituent, tak bych na tom chtěl taky vydělat," připustil.

K uprchlíkům, kteří přecházejí přes ČR, se chováme nelidsky, ten způsob je nedůstojný, má za cíl všechny odradit, říká šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ze všeho viní politiku ministerstva vnitra. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy