Vnitro má platit firmě téměř osmdesát milionů. Za Langera jí pronajalo lázně a pak je sebralo

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 8. 2016 6:18
Fiaskem skončila snaha ministerstva vnitra pronajmout čtveřici lázeňských komplexů v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních a Luhačovicích. V roce 2008 je pronajalo slovenské firmě Temparano za 23 milionů ročně, byť audit, který si nechalo udělat, uváděl dvojnásobek. Poté se sice podařilo dojednat zvýšení ceny, ale vzápětí ministerstvo smlouvu bez důvodu zrušilo. Soud nyní rozhodl, že vnitro musí firmě za odstoupení od smlouvy zaplatit 62 milionů a dalších 14 milionů na úrocích. Před trestním soudem navíc stojí úředník, který vypovězení smlouvy podepsal.
Hotel Luna ve Františkových Lázních. Jeden ze čtyř lázeňských domů, patřících ministerstvu vnitra.
Hotel Luna ve Františkových Lázních. Jeden ze čtyř lázeňských domů, patřících ministerstvu vnitra. | Foto: archiv ZSMV

Praha – Téměř osmdesát milionů korun musí zaplatit ministerstvo vnitra včetně úroků společnosti Temparano za to, že jí neoprávněně vypovědělo smlouvu na provoz lázeňských domů. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 10, když vyhověl žalobě slovenské firmy. Ta si v roce 2008 od resortu, který tehdy řídil Ivan Langer, pronajala na dvacet let čtyři lázeňské komplexy.

"Žaloba je po právu, žalovaná zaplatí 62 324 906 korun s úrokem 8,05 procenta ročně," uvedla při čtvrtečním vyhlášení rozsudku soudkyně Štěpánka Dvouletá, která svůj výrok již více nerozvedla. Suma, kterou musí uhradit příspěvková organizace resortu Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV), jež hotely spravuje, tak včetně úroků dosahuje 76 milionů. Verdikt není pravomocný, zda se proti němu odvolá, Zařízení služeb neuvedlo.

Uvedený verdikt přitíží i tehdejšímu řediteli Zařízení služeb Romanu Fidlerovi. Právě on svým podpisem zmíněnou smlouvu vypověděl. A to navíc bez souhlasu vedení resortu. Státní zástupce jej proto obžaloval z porušení povinnosti při správě cizího majetku a Fidlerovi hrozí až osmileté vězení.

Neprodělal jsem, ale ušetřil

Sám Fidler se přitom hájí tím, že vnitru naopak ušetřil. Firma podle něj totiž sama hrozila, že smlouvu kvůli údajným chybám resortu vypoví a bude chtít za ušlý zisk odškodné dokonce zhruba 750 milionů korun. "To, jak jsem se rozhodl, byl nejlepší a nejvýhodnější způsob," hájil se Fidler loni v dubnu před soudem.

Verdikt v tomto případě však ještě nepadl. Soudce Petr Zelenka, který kauzu řeší, řízení přerušil a nechal vypracovat znalecký posudek, který by posoudil, zda a jaká škoda Fidlerovým postupem vznikla. Posudek dorazil před měsícem, a další jednání soudce proto nařídil na polovinu září.

Advokát firmy Temparano Jan Špaček tvrdí, že společnost chce jen to, na co má podle smlouvy nárok. "Kompenzace předčasného ukončení byla sjednána ve smlouvě," uvedl. Podle právní zástupkyně Zařízení služeb Barbory Moravcové je otázka, zda smlouva byla sjednána platně. "Škoda byla způsobena výhradně trestnou činností pana Fidlera," dodala Moravcová.

Stát je špatný hospodář

O pronájmu čtyř lázeňských domů v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních a Luhačovicích rozhodl v roce 2008 tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Argumentoval tím, že soukromník se bude starat lépe než stát.

Přestože audit, který si resort tehdy nechal udělat, uváděl, že cena pronájmu by se měla pohybovat v rozmezí 37 až 45 milionů ročně, vedení vnitra podepsalo smlouvu se slovenskou společností Temparano za sumu 23 milionů ročně – a to na dobu dvaceti let. A ještě se zavázalo, že stát i nadále bude hradit běžnou údržbu domů a investovat do nich zhruba osm milionů ročně.

V roce 2011 se resortu podařilo alespoň částečně smlouvy napravit. Využili toho, že Temparano porušilo ustanovení, že lázně nesmí dál pronajímat. Domluvili se na změně smlouvy, takže firma opravy i běžnou údržbu platila sama. Ministerstvo na tom podle tehdejších propočtů mělo vydělat až deset milionů ročně.

Jenže to netrvalo dlouho – koncem roku 2013 úředník Fidler uvedenou smlouvu vypověděl. Tehdejší ministr vnitra Martin Pecina vzápětí Fidlera propustil a pokusil se výpověď smlouvy stáhnout. Jenže už neuspěl. O lázeňské domy se nyní stará samo Zařízení služeb.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy