Vnitro má platit firmě téměř osmdesát milionů. Za Langera jí pronajalo lázně a pak je sebralo

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 8. 2016 6:18
Fiaskem skončila snaha ministerstva vnitra pronajmout čtveřici lázeňských komplexů v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních a Luhačovicích. V roce 2008 je pronajalo slovenské firmě Temparano za 23 milionů ročně, byť audit, který si nechalo udělat, uváděl dvojnásobek. Poté se sice podařilo dojednat zvýšení ceny, ale vzápětí ministerstvo smlouvu bez důvodu zrušilo. Soud nyní rozhodl, že vnitro musí firmě za odstoupení od smlouvy zaplatit 62 milionů a dalších 14 milionů na úrocích. Před trestním soudem navíc stojí úředník, který vypovězení smlouvy podepsal.
Hotel Luna ve Františkových Lázních. Jeden ze čtyř lázeňských domů, patřících ministerstvu vnitra.
Hotel Luna ve Františkových Lázních. Jeden ze čtyř lázeňských domů, patřících ministerstvu vnitra. | Foto: archiv ZSMV

Praha – Téměř osmdesát milionů korun musí zaplatit ministerstvo vnitra včetně úroků společnosti Temparano za to, že jí neoprávněně vypovědělo smlouvu na provoz lázeňských domů. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 10, když vyhověl žalobě slovenské firmy. Ta si v roce 2008 od resortu, který tehdy řídil Ivan Langer, pronajala na dvacet let čtyři lázeňské komplexy.

"Žaloba je po právu, žalovaná zaplatí 62 324 906 korun s úrokem 8,05 procenta ročně," uvedla při čtvrtečním vyhlášení rozsudku soudkyně Štěpánka Dvouletá, která svůj výrok již více nerozvedla. Suma, kterou musí uhradit příspěvková organizace resortu Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV), jež hotely spravuje, tak včetně úroků dosahuje 76 milionů. Verdikt není pravomocný, zda se proti němu odvolá, Zařízení služeb neuvedlo.

Uvedený verdikt přitíží i tehdejšímu řediteli Zařízení služeb Romanu Fidlerovi. Právě on svým podpisem zmíněnou smlouvu vypověděl. A to navíc bez souhlasu vedení resortu. Státní zástupce jej proto obžaloval z porušení povinnosti při správě cizího majetku a Fidlerovi hrozí až osmileté vězení.

Neprodělal jsem, ale ušetřil

Sám Fidler se přitom hájí tím, že vnitru naopak ušetřil. Firma podle něj totiž sama hrozila, že smlouvu kvůli údajným chybám resortu vypoví a bude chtít za ušlý zisk odškodné dokonce zhruba 750 milionů korun. "To, jak jsem se rozhodl, byl nejlepší a nejvýhodnější způsob," hájil se Fidler loni v dubnu před soudem.

Verdikt v tomto případě však ještě nepadl. Soudce Petr Zelenka, který kauzu řeší, řízení přerušil a nechal vypracovat znalecký posudek, který by posoudil, zda a jaká škoda Fidlerovým postupem vznikla. Posudek dorazil před měsícem, a další jednání soudce proto nařídil na polovinu září.

Advokát firmy Temparano Jan Špaček tvrdí, že společnost chce jen to, na co má podle smlouvy nárok. "Kompenzace předčasného ukončení byla sjednána ve smlouvě," uvedl. Podle právní zástupkyně Zařízení služeb Barbory Moravcové je otázka, zda smlouva byla sjednána platně. "Škoda byla způsobena výhradně trestnou činností pana Fidlera," dodala Moravcová.

Stát je špatný hospodář

O pronájmu čtyř lázeňských domů v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních a Luhačovicích rozhodl v roce 2008 tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Argumentoval tím, že soukromník se bude starat lépe než stát.

Přestože audit, který si resort tehdy nechal udělat, uváděl, že cena pronájmu by se měla pohybovat v rozmezí 37 až 45 milionů ročně, vedení vnitra podepsalo smlouvu se slovenskou společností Temparano za sumu 23 milionů ročně – a to na dobu dvaceti let. A ještě se zavázalo, že stát i nadále bude hradit běžnou údržbu domů a investovat do nich zhruba osm milionů ročně.

V roce 2011 se resortu podařilo alespoň částečně smlouvy napravit. Využili toho, že Temparano porušilo ustanovení, že lázně nesmí dál pronajímat. Domluvili se na změně smlouvy, takže firma opravy i běžnou údržbu platila sama. Ministerstvo na tom podle tehdejších propočtů mělo vydělat až deset milionů ročně.

Jenže to netrvalo dlouho – koncem roku 2013 úředník Fidler uvedenou smlouvu vypověděl. Tehdejší ministr vnitra Martin Pecina vzápětí Fidlera propustil a pokusil se výpověď smlouvy stáhnout. Jenže už neuspěl. O lázeňské domy se nyní stará samo Zařízení služeb.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy