Úředník ministerstva kultury se zajímal o video s Forejtem. Herman si ho pozval na kobereček

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
19. 1. 2017 16:14
Referent ministerstva kultury Martin Černý se setkal s lidmi, kteří prodávali kompromitující video s bývalým šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem. Úředníka si poté, co informaci zveřejnil Seznam.cz, pozval na kobereček ministr Daniel Herman a požadoval vysvětlení. Dalším působením Černého na ministerstvu se nyní budou zabývat jeho nadřízení, řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu Simona Cigánková.
Foto: ČTK

Praha – Ministr kultury Daniel Herman si pozval na kobereček referenta Martina Černého. Chtěl od svého podřízeného vysvětlení, proč byl v kontaktu s lidmi, kteří nabízeli kompromitující video na bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta. Aktuálně.cz to řekla mluvčí resortu Simona Cigánková.

Referent Černý se podle Seznamu.cz s prodejci kompromitující nahrávky sešel a slíbil jim, že video dostane do oběhu. "Byl to ode mě kalkul, protože oni by mi to video jinak neukázali," řekl Černý pro server. Zjištění překvapilo i samotného ministra, který slíbil úředníkovo počínání vyšetřit.

"Další působení pana Černého na ministerstvu kultury, i s ohledem na platný služebný zákon, bude dále řešit jeho nadřízený ve spolupráci se státním tajemníkem. Ministr kultury se od těchto nechutných diskreditačních praktik rezolutně distancuje," doplnila Cigánková.

Černý se k případu už nechce vyjadřovat. "Řešili jsme to včera v práci, pokud něco chcete, ozvěte se tiskové mluvčí na ministerstvu," oznámil Aktuálně.cz.

Nové zjištění je o to citlivější, že Herman měl před vypuknutím Forejtovy aféry s Hradem spor o státní vyznamenání pro jeho strýce Jiřího Bradyho. To mělo být zrušeno poté, co se ministr sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy