Kardinál Vlk: Zeman Forejtovi svým buranským chováním ve Vatikánu zavařil a ani si to neuvědomuje

Domácí Domácí
12. 12. 2016 17:04
Dveře do Vatikánu Jindřichu Forejtovi zavřel podle kardinála Miloslava Vlka prezident Zeman. Kardinál tvrdí, že bylo chybou Forejta papeži představit jako budoucího velvyslance ještě předtím, než se na tom s Vatikánem dohodli. "Způsob Miloše Zemana Vatikán může chápat jako nepřijatelný nátlak. A na to jsou ve Vatikánu velmi citliví," napsal Vlk ve svém prohlášení.
Jindřich Forejt, Miloš Zeman a papež František.
Jindřich Forejt, Miloš Zeman a papež František. | Foto: ČTK

Praha – Kardinál Miloslav Vlk zveřejnil prohlášení, ve kterém kritizuje postup prezidenta Miloše Zemana v možném jmenování bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta velvyslancem ve Vatikánu. “Zeman svým 'buranským' způsobem Forejtovi zcela 'zavařil'! Ale nejhorší je, že on si to vůbec neuvědomuje,” napsal kardinál na svém webu. Autenticitu výroku potvrdila Aktuálně.cz Hana Pohořalá z Vlkova sekretariátu.

Miloš Zeman v minulém týdnu řekl, že doufá, že se Jindřich Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu i přesto, že jako hradní protokolář skončil.

Zeman udělal podle Vlka zásadní chybu v tom, že Forejta představil papeži a pak také státnímu sekretáři jako budoucího velvyslance ještě předtím, než proběhla vzájemná dohoda Vatikánu a Česka. “Způsob Miloše Zemana Vatikán může chápat jako nepřijatelný nátlak. A na to jsou ve Vatikánu velmi citliví,” dodal Vlk.

"Je s podivem, že se kněz v adventním čase nevěnuje duchovním otázkám a místo toho se snaží vstupovat do politického kolbiště," reagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. "Je nezpochybnitelným právem prezidenta se vyjadřovat k takovým tématům," dodal.

Že by se Forejt měl v roce 2017 stát velvyslancem ve Vatikánu, potvrdil Zeman loni v dubnu. Na návštěvě papeže představil svého "Jindříška", jak mu s oblibou říká, jako "hluboce věřícího člověka, a jak doufá, také budoucího velvyslance ve Vatikánu".

Jindřich Forejt skončil po 14 letech jako šéf hradního protokolu v minulém týdnu. Podle Hradu končí z osobních a zdravotních důvodů. "Požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno," uvedl mluvčí.

V poslední době čelil Forejt kritice kvůli několika chybám. Média také upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost videa se nepodařilo ověřit.

Vyslání Jindřicha Forejta do Vatikánu záleží na rozhodnutí druhé strany, říká Hynek Kmoníček. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy