Forejt odchází i z Černínského paláce. Poslal ministerstvu žádost o ukončení služebního poměru

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 1. 2017 16:53
Jindřich Forejt zaslal ke konci roku 2016 písemnou žádost o ukončení služebního poměru na ministerstvu zahraničí. Skončí k 2. lednu, potvrdilo ministerstvo v tiskové zprávě. Zaměstnancem ministerstva se bývalý šéf hradního protokolu stal kvůli diplomatické kariéře, během práce pro prezidenta si ale vzal v Černínském paláci neplacené služební volno.
Jindřich Forejt na archivním snímku.
Jindřich Forejt na archivním snímku. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt už nebude zaměstnancem ministerstva zahraničí. Ke konci roku 2016 zaslal písemnou žádost o ukončení služebního poměru, oznámilo ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě s tím, že státní tajemník MZV Forejtově žádosti vyhoví. Jeho služební poměr bude ukončen k 2. lednu.

Zaměstnancem ministerstva se Forejt stal kvůli diplomatické kariéře. Ve služebním poměru byl od června 2015, během práce pro prezidenta si ale vzal v Černínském paláci neplacené služební volno. Forejt usiluje o post velvyslance ve Vatikánu, podle ministerstva tomu ukončení poměru nebrání.

Na Hradě působil od roku 2002, o dva roky později se stal šéfem protokolu. Místa se vzdal k 6. prosinci z osobních a zdravotních důvodů. Krátce předtím, než Hrad oznámil, že Forejt odchází z postu ředitele protokolu, se v médiích objevily informace o existenci kompromitujícího videa, na němž je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) obdrželo Forejtovu žádost o ukončení poměru koncem roku 2016. "Státní tajemník MZV této žádosti vyhoví a (Forejtův) služební poměr ukončí k 2. lednu 2017. Tímto dnem přestane být Jindřich Forejt zaměstnancem MZV," sdělilo ministerstvo.

Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na Zemanovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně.

Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová v neděli řekla agentuře ČTK, že kandidát na post velvyslance nemusí být zaměstnancem ministerstva zahraničí. "Velvyslancem může být každý, koho odsouhlasí vláda a prezident," oznámila. Budoucí velvyslanec ve Vatikánu však musí mít bezpečnostní prověrku na stupeň "Tajné". Podle serveru Týden.cz Forejt prověrku měl, ale po odchodu z Hradu ji vrátil. Hrad ani Národní bezpečnostní úřad tuto informaci nepotvrdily ani nevyvrátily.

Prezident již dříve popřel, že by za odchodem Forejta z hradní kanceláře stály Mynářovy a Nejedlého intriky. Výměna šéfa protokolu se chystala několik měsíců, řekl Zeman rádiu Impuls. Ke kompromitujícímu videu Zeman řekl, že ho neviděl a ani ho vidět nechce.

Forejt patřil k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám, například pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Praze. Vedením odboru protokolu na Hradě byl po Forejtově odchodu pověřen dřívější dlouholetý šéf prezidentského protokolu Miroslav Sklenář.

Vyslání Jindřicha Forejta do Vatikánu záleží na rozhodnutí druhé strany, říká Hynek Kmoníček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy