Forejt vrátil bezpečnostní prověrku, tvrdí web. Ministerstvu zahraničí se dosud neozval

ČTK Domácí ČTK, Domácí
21. 12. 2016 16:24
Exšéf hradního protokolu Jindřich Forejt sám od sebe vrátil svou bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček informaci, kterou zveřejnil server tyden.cz, nepotvrdil. Mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý řekl, že prověrku může její držitel kdykoli a bez udání důvodu vrátit. O tom, jestli to Forejt skutečně udělal, však úřad ze zákona informovat nemůže.
Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: DVTV

Praha – Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt vrátil bezpečnostní prověrku na druhý nejvyšší stupeň "tajné", napsal server týden.cz, který se odvolává na dva na sobě nezávislé zdroje z Hradu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček informaci nepotvrdil.

Web napsal, že Národní bezpečnostní úřad začal Forejta prověřovat a mohl mu prověrku mohl odebrat. Na to ale bývalý protokolář nečekal a raději ji vrátil. Mluvčí Ovčáček to nepotvrdil ani nevyvrátil, odkázal novináře přímo na NBÚ nebo Forejta.

Mluvčí NBÚ Radek Holý řekl, že prověrku může její držitel kdykoli a bez udání důvodu vrátit. O tom, jestli to Forejt skutečně udělal, však úřad ze zákona informovat nemůže.

Forejt ve funkci šéfa protokolu skončil před několika týdny. Krátce před tím média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit.

Devětatřicetiletý Forejt dosud má od roku 2014 vládní nominaci na místo velvyslance ve Vatikánu. Pokud by se měl v budoucnu stát ambasadorem, bez prověrky na stupeň tajné se zřejmě neobejde. Je totiž zavedenou praxí, že všichni velvyslanci tuto prověrku mají.

Kromě toho je Forejt veden v evidenci zaměstnanců ministerstva zahraničí na asistentské pozici v deváté platové třídě, která prověrku na stupeň tajné také vyžaduje. Mluvčí Černínského paláce Irena Valentová ve středu Aktuálně.cz řekla, že protokolář ještě ministerstvu nedal vědět, zda po Novém roce, kdy končí na Hradě, na ministerstvo nastoupí. Zda bývalý protokolář osvědčení NBÚ má, bude Černínský palác ověřovat až tehdy, pokud se Forejt na pozici rozhodne nastoupit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy