Krása a lesk podzemních vrtů aneb Propíchané Podještědí

Krása a lesk podzemních vrtů aneb Propíchané Podještědí
Státní podnik DIAMO spravuje v oblasti Stráže pod Ralskem území s tisíci hlubinnými vrty, kterými do roku 1996 pumpoval do země kyselinu sírovou, aby 300 metrů pod povrchem vázala uran. Na svých stránkách deklaruje přechod z těžební činnosti k činnosti ozdravné. Na snímku stanice likvidace kyselých roztoků, čili 4 milionů tun kontaminantů z H2SO4, které pod zemí zbyly.
Vrty dnes údajně slouží pouze k sanaci starých ekologických škod. Na tuto činnost už stát věnoval 15 miliard korun. Toto je jeden z nově zbudovaných širokoprofilových sanačních vrtů pro čerpání zbytkových roztoků z podzemí.
"Cestička k domovu, známě se vine, hezčí je, krásnější, než všecky jiné..." Řada starých vtláčecích vrtů, kterými se pod zem nalilo stejné množství kyseliny, jaké tam dnes zůstalo zbytkových kontaminantů.
"Douška a šalvěje kolem ní voní, nikde se nechodí tak jako po ní..." Staré stojany na plastové bandasky u původních těžebních vrtů, kterými se kyselé roztoky obohacené o uran čerpaly na povrch. Zobrazit 23 fotografií
Foto: Jan Langer
Jan Langer
29. 9. 2011 10:05

Liberec - Seznamte s tím, jak vypadají na povrchu země hlubinné vrty v největším nalezišti uranu v Evropě - Stráži pod Ralskem.

Jsou jich totiž tisíce a honí se jimi různé roztoky za různými účely.

 

Právě se děje

Další zprávy