Plzeň - Pravicoví extremisté projdou prvního března Plzní a úřady tomu nemohou zabránit. Už se proto soustředují na to, jak se na jejich pochod připravit.
"Pochod nelze zakázat předem, ale je možné jej rozpustit na místě v den pochodu," řekl Aktuálně.cz starosta třetího plzeňského obvodu Jiří Strobach, do jehož působnosti spadá trasa akce.
"Zasáhnout lze v okamžiku, kdy budou zjevně popírána nebo omezována práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání, nebo dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti," vypočetl starosta možnosti úřadů.
Podmínkou zákazu na místě je, že zákon musí porušit dav, nikoli jen jednotlivci. Proti těm má zasahovat policie.
Soud vrátil radikály do hry
Radikálové se vydají do Plzně poté, co soud minulý týden rozhodl, že jejich původně oznámený pochod v lednu byl zakázán nezákonně. Tehdy plzeňský primátor demonstraci plánovanou na 19. ledna zakázal krátce před plánovaným termínem.
Na základě verdiktu krajského soudu mohou radikálové svolat pochod kdykoliv ve lhůtě jednoho měsíce po doručení verdiktu. Nemuseli ho ani oficiálně ohlašovat.
A radikálové toho téměř vzápětí využili: novou akci svolal pořadatel Václav Bureš na první březnový den: neonacisté vyrazí ve stejný čas a po stejné trase, jakou si naplánovali pro lednový pochod.
Policie i město se připravují na zásah
Úřady nyní říkají, že na březen připraví stejná opatření, jaká se chystala na původní lednový pochod.
Zatím ale není jasné, v jakém rozsahu budou zasahovat bezpečnostní složky. V den zakázaného lednového pochodu policie nasadila zhruba tisíc mužů, vozy s vodními děly a dění ve městě monitoroval vrtulník.
"Je to až za měsíc, musíme situaci nejprve vyhodnotit," uvedla mluvčí západočeské policie Blanka Číhová.
"Hodně záleží na tom, kolik lidí přijede. Každopádně přijmeme taková opatření, aby byla zajištěna bezpečnost obyvatel a plynulý provoz," doplnila mluvčí.
Shromažďovací zákon je špatný, myslí si Löwy
Na rozdíl od 19. ledna, kdy plzeňská židovská obec svolala pietní shromáždění k výročí prvního transportu plzeňských židů, nečekají extremisty žádné oficiální protiakce.
"Projednávali jsme to - plzeňská židovská obec nebude v březnu žádné shromáždění pořádat," potvrdil Aktuálně.cz místopředseda obce Jiří Löwy.
Plánuje ale vyjádřit nesouhlas se současnou podobou shromažďovacího zákona.
"Budeme se snažit poukázat na to, že shromažďovací zákon je špatný - ale ne tak, jak říkají neonacisté. Podle nás je příliš volný, umožňuje například přerušit akci až v jejím průběhu," myslí si Löwy.
Před plzeňskou synagogou na Klatovské třídě se v lednu sešlo na tisíc lidí, kteří přišli jednak uctít památku obětí nacistických transportů a jednak vyjádřit svůj odpor k myšlenkám a činům neonacistů.
Shromáždění se pak přesunulo do katedrály svatého Bartoloměje, kde pietní akce vyvrcholila společným zpěvem židovských modliteb.
"Poděkujme policistům za to, že nás ochraňují, a panu primátorovi za odvahu," prohlásil tehdy na závěr mimořádného setkání plzeňský biskup František Radkovský.