V Praze a Plzni se sešli neonacisté. Bez incidentů

Zpravodajové Aktuálně.cz
19. 1. 2008 17:04
Policie průběh akcí sledovala, neměla důvod zakročit
Palackého náměstí v Praze je pro nacionalisty častým místem srazů. Nemusejí tu totiž svá shromáždění předem oznamovat úřadům
Palackého náměstí v Praze je pro nacionalisty častým místem srazů. Nemusejí tu totiž svá shromáždění předem oznamovat úřadům | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Plzeň - Na pražské Palackého náměstí dnes odpoledne dorazila skupina příznivců extrémní pravice, aby demonstrovala proti údajnému porušování svobody slova v České republice.

Jak hlásí zpravodaj Aktuálně.cz přímo na místě, policisté na průběh akce, která začala kolem druhé hodiny odpolední a trvala necelou hodinu, celou dobu pozorně dohlíželi a pořizovali si foto- a videodokumentaci

Z paty pomníku Františka Palackého promluvilo ke shromážděným několik řečníků, kteří vesměs pranýřovali údajnou šikanu, které jejich hnutí ze strany státu musí čelit.

Za jeden ze svých vzorů označili i Jana Palacha, který se před 39 lety upálil na protest proti rezignaci veřejnosti po vpádu sovětských vojsk v srpnu 1968.

ČTĚTE VÍCE: Nové fotografie: Výročí upálení Jana Palacha

Podle policejního mluvčího byla většina účastníků aksce mimopražských.Čtyři z nich byli předvedeni - dva neměli občanský průkaz a dvěma odebrali muži zákona potenciálně nebezpečnou bojovou zbraň - nunčaky.

Praha místo Plzně

Původně se měli ultrapravicoví radikálové sejít v Plzni, tamní magistrát ale jejich akci ve čtvrtek zakázal a policie následně získala informace, podle nichž si radikálové domluvili náhradní schůzku právě na Palackého náměstí v Praze. Tzv. "pražský Hyde Park" totiž nepodléhá ohlašovací povinnosti.

Ani plzeňské úřady však nechtěly nic ponechat náhodě, a tak na dnešek zmobilizovaly přes tisíc policistů. Vypomoci jim měli i kolegové z Německa, a to tím, že budou hlídat příjezdové trasy a kontrolovat, zda do Plzně nemíří němečtí neonacisté, o jejichž možné účasti na připravované akci se delší dobu spekulovalo.

Extremisté chtěli pochodovat napříč Plzní a míjet měli také plzeňskou synagogu. Skutečnost, že se tak mělo dít právě v den, na který připadá 66.výročí prvního transportu tamních Židů do německých koncentračních táborů, nakonec plzeňského primátora Pavla Rödla vedla k rozhodnutí akci zakázat.

Primátor: Udělal bych to znovu

Plzeňský primátor Pavel Rödl
Plzeňský primátor Pavel Rödl | Foto: Oficiální stránky města Plzně

Před synagogou se podle zpravodaje Aktuálně.cz sešlo na tisíc lidí, kteří přišli jednak uctít památku obětí nacistických transportů a jednak vyjádřit svůj odpor k myšlenkám a činům neonacistů. Shromáždění se pak přesunulo do katedrály svatého Bartoloměje, kde pietní akce vyvrcholila společným zpěvem židovských modliteb.

"Poděkujme policistům za to, že nás ochraňují a panu primátorovi za odvahu," prohlásil na závěr plzeňský biskup František Radkovský.

Narážel tak právě na čtvrteční rozhodnutí plzeňského primátora, je podle někerých názorů nemělo oporu v zákoně a možná skončí u soudu. Sám Rödl ale o správnosti svého kroku nepochybuje.

"Nejednal bych jinak ani v budoucnu, pokud taková situace nastane," řekl plzeňský primátor zpravodaji Aktuálně.cz

Když v listopadu policie zmařila neonacistům plány pochodovat Židovským městem, patřily potyčky mezi anarchisty a neonacisty jakož i pořádkovými silami k vůbec nejdivočejším incidentům
Když v listopadu policie zmařila neonacistům plány pochodovat Židovským městem, patřily potyčky mezi anarchisty a neonacisty jakož i pořádkovými silami k vůbec nejdivočejším incidentům | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Bez incidentů

Menší počet ultrapravicových radikálů se v Plzni nakonec objevil, podle mluvčí západočeské policie Heleny Malotínské však  policisté z jejich strany nezaznamenali žádné narušení veřejného pořádku. Asi po hodině se zhruba 20členná skupinka odebrala z náměstí Emila Škody u autobusového nádraží do nedaleké restaurace.

Ani zprávy o příjezdu extremistů ze zahraničí se podle Malotínské nepotvrdily. Na náměstí Emila Škody u autobusového nádraží, od rána hlídkovalo několik desítek policejních vozů, v pohotovosti byl vůz s vodním dělem a z Prahy zapůjčená jednotka jízdní policie.

Nasazeny byly také dvě helikoptéry a vůbec poprvé od orkánu Kyrill v poledne zasedal krizový štáb města.

Plzeňský primátor vyjadřoval také obavy z počínání mladých anarchistů, kteří byli v Plzni přítomni a hodlali neonacisty konfrontovat.

Zpravodaj Aktuálně.cz skupinu několika desítek mladých radikálů spatřil v Riegerově ulici v centru a také v pivnici U šenku, nic ale nenasvědčovalo tomu, že by se chystali vyvolávat potyčky.

Souvislosti:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy