Úřady couvly, otec bude moci vídat děti Mauerovy

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 10. 2007 13:25
Policie potvrdila, že není v kauze Kuřim stíhaný
Radek Coufal, otec Ondřeje a Jakuba
Radek Coufal, otec Ondřeje a Jakuba | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Více než čtyři měsíce se Radek Coufal nesměl setkat se svými syny Ondrou a Jakubem. Přestože nebyl obviněn v kauze údajného týraní chlapců, kontakt s dětmi mu vedení Klokánku a posléze soud zakázaly.

Nyní však sociální pracovnice mění svůj postoj. "Oslovily mne s tím, že mi návštěvy umožní," řekl v pátek exkluzivně pro Aktuálně.cz Coufal. "Jsem samozřejmě rád, ale je tristní, že se to stalo až po tolika měsících."

Sociálním pracovnicím stačilo ke změně názoru pouze vyjádření policie, ve kterém stojí, že Radek Coufal není v souvislosti s kauzou trestně stíhaný. Tedy to, co je už řadu měsíců zjevné.

Jak rozhodne soud

"Vyžádali jsme si od soudu vyjádření policie, protože je pro nás důležité," říká Romana Kubíčková ze sociálního odboru brněnské části Židenice. "Teď ještě počkáme, jak rozhodne odvolací soud."

Otec dětí totiž minulý týden podal odvolání proti zamítnutí opatření, které by mu umožnilo kontakt s chlapci. Krajský soud by měl rozhodnout příští týden.

Paradoxně však tento soud má v rukou ještě negativní stanovisko sociálního odboru. "Dávali jsme ho ještě předtím, než jsme měli vyjádření od policie," říká Kubíčková. "Teď už to nemůžeme změnit."

Sociální pracovnice však otci slíbily, že pokud soud vydá zamítavé rozhodnutí, budou samy iniciovat návrh na umožnění návštěv.

"Pokud mu soud neumožní návštěvy, tak budeme jednat, jak a za jakých podmínek by mohl své syny vídat," řekla Kubíčková Aktuálně.cz. Zda však sama bude iniciovat návrh soudu, neřekla.

V pondělí se Radek Coufal sejde s ředitelkou Klokánku, aby zjistil, jak se chlapci mají, a domluvil se na dalším postupu. "Je to ale absurdní," říká. "Jasně se ukázalo, že celou tu dobu neměla žádný důvod mi kontakt s dětmi zakazovat."

Postup Klokánku a sociálních pracovnic už dříve kritizoval úřad Veřejného ochránce práv i ministerstvo práce a sociálních věcí. Společně konstatovaly, že obě instituce pochybily, když kontakt otce s dětmi zakázaly.

Prarodiče žádají

Zároveň odeslali prarodiče chlapců dopis vedení Klokánku s žádostí, aby umožnilo návštěvy alespoň příbuzným z širšího okruhu rodiny.

Také prarodičům totiž soud zakázal chlapce vídat. Eliška a Ladislav Mauerovi chtějí alespoň jednou týdně osobní konzultaci, kde by se dozvěděli, jak se chlapcům daří.

"To, že jsou tak dlouho izolováni od nás i širší rodiny, neseme velmi těžko a domníváme se, že to není ani ku prospěchu Jakubovi a Ondřejovi," uvádí v závěru svého dopisu adresovaném ředitelce zařízení Dittě Pokorné. "Dovolujeme si proto věřit ve Vaši vstřícnost a vyhovění naší žádosti."

Ředitelka Pokorná však zatím nechce předjímat, zda žádosti vyhoví či nikoliv. "Počkám, až nám dopis přijde, pak to vyhodnotíme," říká Pokorná. "Ale zákonným zástupcem dětí je jejich otec a ten má právo na informace." 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy