Úřady: Chystal se další atak na Čepro

Sabina Slonková
19. 5. 2006 14:40
Praha - Bývalé vedení státní společnosti Čepro znovu čelí podezření, že napomáhalo podsvětí získat státní miliardy z tohoto strategického podniku.

On-line deník Aktuálně.cz přináší nová fakta o případu.

Státní zastupitelství prověřuje obchod, který ve svém důsledku mohl připravit Čepro o miliardy na smluvních pokutách. Není to přitom poprvé. Policie už dva roky vyšetřuje roli někdejších manažeřů Čepra - mezi nimi i bývalého vlivného šéfa NBÚ Tomáše Kadlece - v pokusu o vyvedení tří miliard z Čepra, jehož autorství úřady připsaly uprchlému Radovanu Krejčířovi.

Pokuta? Sto milionů měsíčně

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Infobox

KDO TO CELÉ VYMYSLEL?

  • Kromě pátrání po originálech smluv a roli exmanažerů Čepra úřady zjišťují, kdo celou akci s rekordními pokutami vymyslel. Státní zastupitelství je přesvědčeno, že jednatelé společnosti Loricus byli jen nastrčení bílí koně.
  • Kdo jim vedl ruku, to zatím s jistotou neví. Firma Loricus donedávna sídlila ve stejné vile, v níž fungují společnosti zastupované Tomášem Pitrem a zavražděným Františkem Mrázkem. Jednatelé společnosti se nadto s podnikateli dobře znali.
  • Pitr nicméně kategoricky popírá, že by měl se smlouvou cokoli společného. "Ty kluky znám deset let, měli tu sídlo. Ale to je vše, co nás spojuje. S touhle akcí jsem neměl nic společného," řekl Aktuálně.cz Pitr.

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

 

  • Jak měly zmizet první miliardy z Čepra

Princip nejnověji odhalené transakce je jednoduchý: Čepro uzavřelo v roce 2004 s veřejnosti neznámou společností Loricus smlouvu, podle níž firma dodá do roku 2007 do zásobníků podniku neuvěřitelných milion tun pohonných látek. A pokud je Čepro z jakéhokoli důvodu neodebere, bude muset vyplatit smluvní pokutu.

Ta je stanovena na rekordních pět milionů dolarů (v přepočtu 110 milionů korun) za každý měsíc, kdy mělo Čepro benzín a naftu odebírat.

Úřady tvrdí, že obchodní tansakce byla od počátku naplánovaná tak, že Čepro pohonné hmoty neodebere a bude muset platit sankce.

"Kromě operativních informací nás k tomu vede zejména objem benzinu a nafty, který by se ani nevešel do systémů Čepra. Společnost, která látky měla Čepru dodat, nadto není nijak zavedená na trhu a už v minulosti měli její zástupci potíže se zákony při obchodování s lehkými topnými oleji," uvedl státní úředník, detailně obeznámený s vyšetřováním.

Smlouva se podle něj měla začít naplňovat právě v těchto dnech. Státní zastupitelství proto nařídilo domovní prohlídky u společnosti Loricus a u dalších osob, které jsou s firmou spojované. Pro dokumenty si tak přišla například k podnikateli Tomáši Pitrovi, který je známý zejména svým angažmá v ústecké Setuze.

Policie zatím oficiálně zveřejnila jen strohou informaci, že vyšetřuje pokus o dvacetimiliardový podvod na Čepru. Detaily operace nyní zjistil deník Aktuálně.cz.

Hledají se originály smluv

Za Čepro podepsal smlouvu bývalý šéf Kadlec a jeho obchodní náměstek Alexander Houška.

Tomáš Kadlec na fotografii z roku 2004, kdy byl předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Čepro.
Tomáš Kadlec na fotografii z roku 2004, kdy byl předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Čepro. | Foto: čtk

"Podepsali jsme to oba. Ale rozhodně to nebyla jednostranně nevýhodná smlouva pro Čepro. To bych nikdy nepřipustil," sdělil Aktuálně.cz Houška.

Proč je ale ve smlouvě stanovena tak vysoká pokuta pro Čepro, už Houška nevysvětlil. Tvrdí, že detaily smlouvy si už nepamatuje.

Kadlec je nyní v zahraničí, měl vypnutý mobilní telefon a na zanechaný vzkaz nereagoval.

Policie se teď snaží dohledat originály smluv, které se z Čepra ztratily. Nové vedení společnosti proto do vyšetřování případu o existenci dohody a hrozbě, že bude muset platit nějaké penále, vůbec nevědělo.

 

Právě se děje

Další zprávy