Praha – Snaha převážně levicových poslanců prosadit předposlední jednací den sněmovny úplné zrušení poplatků, se nezdařila.
Levice nesehnala potřebných 101 hlasů, které by poplatky zcela eliminovaly. Nepodařilo se odhlasovat ani částěčné omezení poplatků. Tento návrh pocházel z pera ČSSD, do sněmovny ale přišel pod hlavičkou Moravskoslezského kraje.
Ten navrhoval, aby je neplatily děti do 19 let, dárci krve, sociálně slabší, jejichž příjem je nižší než 2,5násobek životního minima, starobní a invalidní důchodci a dárci krve a kostní dřeně.
Co platí dnes
1. ledna 2008 - Lidé začali platit u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun. Regulační poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ.
1. srpna 2008 - Byly zrušeny poplatky za pobyt novorozenců v porodnici. Od placení byli osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena.
Aby senátoři zabránili mimo jiné i ústavnímu chaosu (protože sněmovna přijala dvě novely jednoho zákona najednou) vymyslel zdravotnický výbor senátu fígl. Oba zákony sjednotil a poslal jej zpět poslancům k projednání.
Poplatky zachovali tak, jak byly, kromě toho nabídli pacientům bezplatné očkování proti pneumokokovi a snížení maximálních cen léčiv o pět procent.
Ani tento návrh nakonec poslanci neodsouhlasili a tak zůstávají poplatky nadále tak, jak platí dnes.
Poslanec David Rath (ČSSD), hlavní odpůrce zdravotnických poplatků, po neúspěšném hlasování prohlásil, že poplatky budou jedním z předovlebních témat sociální demokracie. “Pokud vyhrajeme, tak poplatky zrušíme,” zopakoval Rath větu, která stála za volebním vítězstvím ČSSD v loňských krajských volbách.