Úplatky nedávat, úředník si řekne sám, zjistila policie

ČTK ČTK
25. 8. 2012 17:00
Výroční zpráva protimafiánského útvaru říká, že vyšší úředníci jsou v korupci aktivní

Praha - Vysoce postavení úředníci státní a veřejné správy korupci nejen podléhají, ale překvapivě často ji také sami iniciují. Vyplývá to z výroční zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) za loňský rok, o které ČTK informoval mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Podle detektivů je právě korupce ve státní správě jedním z nejvýznamnějších faktorů, který podporuje rozvoj organizovaného zločinu.

"Vývoj v roce 2011 potvrdil, že klíčovou roli při korupčním jednání hraje nízká transparentnost výběrových řízení při zadávání veřejných zakázek a nízká transparentnost poskytování dotací z veřejných prostředků soukromým podnikatelským subjektům," píše útvar v dokumentu.

Od násilí ke kalkulačkám

Uvádí také, že v loňském roce vzrostl počet případů vydírání vietnamských trhovců specializovanými vietnamskými gangy tvořenými vojáky, kteří pro majitele trhů zajišťují vymáhání "odvodů".

ÚOOZ poukazuje rovněž na měnící se trend v organizované kriminalitě. Nejvýznamnější skupiny se podle poznatků elitních policistů začaly odklánět od používání násilí či jeho pohrůžky, jak tomu bylo v minulosti. Mnohem více se zaměřují na čistě ekonomickou trestnou činnost, při níž účelově zakládají různé společnosti.

"Členové kriminálních struktur přitom aktivně vyhledávali zejména kontakty na příslušníky policie a pracovníky celní správy s cílem připravit si prostor pro korupční aktivity," píše zpráva. Tato činnost měla sloužit k jejich krytí.

Česko je ideální k legalizaci kradených aut

Detektivové ÚOOZ se stejně jako Bezpečnostní informační služba v nedávno zveřejněné výroční zprávě zmiňují o nárůstu počtu veřejně pořádaných akcí levicovými i pravicovými extremisty. Pravice reprezentovaná především Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) se podle nich snažila sjednotit scénu prostřednictvím tématu "anticikánismu". Vloni údajně vzrostly také násilné projevy krajní pravice, zejména právě proti Romům.

Za velmi problematickou označuje útvar situaci týkající se organizovaných krádeží vozidel. Kvůli otevření hranic v rámci EU se prý stále více zlodějů zaměřuje na krádeže aut v zahraničí. V některých, zejména příhraničních oblastech, pak loni došlo k poměrně významnému nárůstu počtu případů.

"Je třeba ovšem upozornit, že k následné legalizaci těchto vozidel poté dochází především v České republice, což je umožněno nedostatečnou legislativou a kontrolní činností státních orgánů v této oblasti," uvádí zpráva. Škody, které jsou ČR tímto druhem kriminality způsobeny, policisté odhadují na zhruba dvě miliardy korun ročně. V celé EU se pak pohybují okolo 15 miliard eur (cca 370 miliard korun) ročně.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, do jehož gesce patří i terorismus, varuje, že v ČR sice loni nedošlo k žádným otevřeným projevům mezinárodního terorismu, lidé podezřelí z napojení na tyto organizace však mají v ČR své logistické základny.

 

Právě se děje

Další zprávy