reklama
 
 

Karlova univerzita podala žaloby kvůli Zemanovu rozhodnutí nejmenovat profesory

Aktualizováno 11. 2. 2019 14:36
Spor o nejmenování dvou našich kolegů je sporem mezi Karlovou univerzitou a prezidentem, nikoliv Zimou a Zemanem, říká rektor UK Tomáš Zima. | Video: DVTV |  21:53
Univerzita Karlova podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Na tiskové konferenci to uvedl rektor školy Tomáš Zima s tím, že prezident porušil pravidla pro jmenování profesorem a akademické svobody. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman na svém rozhodnutí trvá.

"Podle našeho názoru pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro každého občana, jak pro rektora, tak i pro pana prezidenta," řekl Zima.

"V tuto chvíli se jedná o porušení pravidel a akademických svobod na Univerzitě Karlově, ale v budoucnu se to může týkat každého z vás," poznamenal rektor. Doplnil, že na soud se společně s univerzitou obrátili i Fajt s Ošťádalem. Škola si za provedeným řízením stojí. Jmenování obou mužů podle něj "výrazně doporučily" vědecké rady při tajném hlasování.

Právník Aleš Gerloch odmítl, že by byl ve střetu zájmů, když figuruje ve sporu o jmenování profesorů a zároveň mu Zeman dal nabídku být ústavním soudcem. "Není úkolem prezidenta ani ministra, aby meritorně přezkoumávali věc jmenování profesorem, to je věc vysoké školy, která k tomu má patřičné postupy," zdůraznil. 

Gerloch doplnil, že byly podány dvě správní žaloby do datové schránky městského soudu. "Argumenty jsou v zásadě obdobné, vycházejí z rozsudku městského soudu, který již dříve zrušil rozhodnutí prezidenta a vyslovují závazný právní názor, z nějž musí prezident vycházet," dodal. 

Prezidentův mluvčí označil podání správních žalob za krok, který není překvapivý a který byl avizován. "Pan prezident na svém rozhodnutí trvá," sdělil.

Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, na svém dřívějším názoru však setrval. Univerzita podle něj nevedla řízení o jmenování řádně. U Fajta údajně přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.

autoři: ČTK, Domácí | 11. 2. 2019 12:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama