Ukrajinci jsou ekonomičtí migranti, tvrdí brněnský zastupitel z SPD. Zvolili ho členem výboru pro menšiny

ČTK ČTK
12. 9. 2023 20:26
Ukrajinci jsou ekonomičtí migranti, tvrdí brněnský zastupitel z SPD. Zvolili ho členem výboru pro menšiny

Vedení města Brna nechává prověřit informace týkající se Olega Beznosika, nového člena výboru pro národnostní menšiny brněnského zastupitelstva. Výsledky budou začátkem příštího týdne, řekl náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS). Opoziční zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno) minulý týden na zasedání zastupitelstva upozornil, že Beznosik ukrajinské uprchlíky před válkou označuje z 80 procent za ekonomické migranty a také podle něj podniká na hraně zákona. Úterního zasedání výboru se Beznosik nezúčastnil, za svým vyjádřením ohledně Ukrajinců si stojí.

"Členové výboru vědí o tom, že vedení města dalo pokyn k prověření informací, které o panu Beznosikovi na zastupitelstvu zazněly. Hlouběji jsme situaci kolem něj neprobírali. Z pozice předsedy neovlivním, jací lidé ve výboru budou. Pokud tam zastupitelstvo bude chtít pana Beznosika, budu se snažit s ním co nejlépe pracovat," sdělil předseda výboru Břetislav Štefan (SOCDEM).

Beznosik nahradil Jasnu Flamikovou (Zelení), která odstoupila. Klub Zelených a Žít Brno předpokládal, že ji nahradí svým nominantem. Tím byla expertka na romskou problematiku, právnička Kristýna Rytířová Fuchsová. "Bylo pro nás poměrně překvapující, kdy si za pobaveného mrkání a úsměvů paní primátorky na tuto uvolněnou pozici navrhla SPD svého nominanta. Rusky znějící jméno Oleg Beznosik. Prostě jen tak zaznělo jméno a aniž se o něm cokoliv řeklo, mělo se jít hlasovat," uvedl na posledním jednání zastupitelstva Hollan.

Zkritizoval Beznosika za jeho vyjádření pro server magazin.cz, kde většinu Ukrajinců prchajících před válkou označuje za ekonomické migranty, jejichž hlavním smyslem příchodu do Evropské unie je možnost prorůst do jejího systému sociálních dávek. Podle Hollana navíc podniká na hraně zákona a lidem nabízí, že jim zařídí fiktivní trvalé bydliště, aby mohli čerpat dávky nebo utéct před exekutory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy