Po výměně standarty za trenky museli sehnat horolezce. Nevím, jak to Ztohoven udělali, řekl klempíř

Kristýna Svrdlinová
Aktualizováno 24. 8. 2016 15:27
Státní zástupkyně Zuzana Baňová navrhla členům skupiny Ztohoven podmíněné tresty. Měli by rovněž nahradit škodu, kterou svými činy způsobili. Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi hrozí za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví až tři roky vězení. Před soudem také ve středu vypovídali policisté, kteří po akci skupiny Ztohoven hledali standartu prezidenta republiky. Tu umělci na střeše Hradu vyměnili za obří rudé trenky. Jeden z policistů řekl, že udělali vše pro to, aby vlajku našli. Soudkyně se snažila především zjistit, zda členové Ztohoven při akci poškodili střechu. U soudu tak vypovídali i technik ze správy Hradu či klempíř, který pak střechu opravoval.
Ztohoven u soudu
Ztohoven u soudu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 se ve středu vrátil k případu skupiny Ztohoven, jejíž tři členové jsou souzeni za vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem. Žalobkyně všem navrhla podmíněné tresty a náhradu škody.

Pražský hrad požaduje 88 tisíc korun jako náhradu majetkové újmy, dalších 310 tisíc korun chce za nemajetkovou újmu. Umělci už dříve uvedli, že jsou připraveni zaplatit za poškozenou střechu i za standartu, nesouhlasí však s výší škody.

Crhákovi a Hájkovi navrhla Baňová tresty v délce šest až osm měsíců se zkušební dobou na rok a půl. Pro Honse navrhla stejně dlouhý trest, zkušební dobu by u něj však prodloužila. Několikrát totiž byl ve výkonu trestu.

"Bylo by obrovskou náhodou, kdyby po stejné trase a ke stejnému místu šli v té době i jiní lidé, než obžalovaní," uvedla Baňová. Výše škody vyplývá z nákladů, které byly vynaloženy na náhradu nákladů oprav a standarty, upozornila žalobkyně. Podle ní si umělci museli být vědomi, že střechu mohou poškodit. "To, že měli speciální obuv, to jen dokazuje," dodala.

Správa Hradu zkontrolovala lešení

Soud také ve středu vyslýchal policisty a členy správy Hradu, kteří po akci skupiny ohledávali střechu. Podle jednoho z nich udělali všechno pro to, aby standartu našli. Soudkyně se snažila především rozklíčovat, zda opravdu mohlo dojít k poškození střechy.

"Prošli jsme lešení, kontrolovali jsme, jestli tam byla standarta nebo nějací lidé, ale nic ani nikoho jsme nenašli,“ vypověděl policista, který měl ten den službu na Hradě. Jeho kolega, se kterým střechu kontroloval, potvrdil, že dostali za úkol zkontrolovat lešení a případně najít standartu, ta ale byla pryč.

"Kolega mi říkal, že nahoře visí nějaký červený hadr," řekl další z policistů a dodal, že na střeše neviděl žádné známky poškození. V tomto tvrzení se ale rozchází s jinými výpověďmi. Podle člena technického dozoru správy Hradu byla střecha poškozená.

"Na krytině byly praskliny, šlo vidět, že se po střeše někdo pohyboval a pošlapáním ji poškodil," uvedl technik správy Hradu. Ten ale místo kontroloval až dva dny po akci.

Známky poškození potvrdil i klempíř z firmy, která střechu opravovala. "Bylo rozšlapané hřebenové plechování, ohnutý hromosvod," řekl soudu. Jeho firma prováděla i výměnu lanka u stožáru standarty. Na otázku soudkyně, jak se výměna lanka provádí, odpověděl, že je potřeba sehnat horolezce, který na stožár vyleze. "Nevím, jak to pánové udělali, ale my jsme tam nedosáhli," řekl směrem k obžalovaným.

Vraťte nám trenýrky

Po vyjádření svědků obhajoba ukázala fotografii, která měla dokázat, že střecha byla zničená už předtím, než na ni členové Ztohoven vylezli. Fotka pocházela ze záznamu, který natočil náhodný člověk, jenž tehdy dokumentoval panorama Prahy.

Obhájce členů Ztohoven Michal Pokorný poté prohlásil, že stát jako veřejnoprávní korporace musí počítat s kritikou a že ze standarty i prezidenta si lidé běžně dělají legraci na internetu a nikdy za to nejsou trestáni. „Ty trenky jsou dnes symbolem nějakého názoru, šlo o uměleckou akci," dodal.

Obžalovaní Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons se opět dostavili před soud v kostýmech s nasazenými cylindry. Za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví jim hrozí až tři roky vězení. Umělci vinu nepopírají, hájí se však svobodou uměleckého projevu. Zároveň žádají, aby jim policie zpátky vydala trenýrky, které nad Hradem vyvěsili.

Rudé trenýrky zavlály nad Hradem loni v září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Členové Ztohoven převlečeni za kominíky vylezli po lešení na střechu Pražského hradu a prezidentskou standartu vyměnili za obří trenýrky. Ztohoven později oznámili, že vlajku v hodnotě 33 tisíc korun rozstříhali a rozeslali poštou různým lidem.

Podle obžaloby umělci poničili střechu a nahradit by měli i ukradenou standartu. Pražský hrad také požaduje 88 tisíc korun jako náhradu majetkové újmy a 310 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Umělci už dříve uvedli, že majetkovou škodu zaplatí, nesouhlasí však s její výší.

Za rozstříháním standarty je velký tlak ve společnosti. Mluvíme o ohrožení evropských hodnost, ale politici potichu koncentrují moc, říká Petr Žilka | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy