Učitelé bez píchaček. Zákon je zřejmě pustí dělat domů

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
10. 3. 2010 13:25
Novela školského zákona možná určí, kdy musí učitel pracovat přímo ve škole a kdy doma
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bude se moci učitel dohodnout s ředitelem školy, kolik hodin musí strávit přímo v budově školy a kdy může pracovat třeba i doma?

Ustanovení o "přímé pedagogické činnosti" řeší novela školského zákona, kterou v těchto dnech projednávají poslanci.

Vládní návrh zároveň řešil i kvalifikaci učitelů, asistentů učitelů, vychovatelů nebo to, zda by učitelé s aprobací pro 1. stupeň základní školy mohli působit i ve školách mateřských. Ale právě nad touto částí zákona teď visí Damoklův meč a zřejmě neprojde.

"Létající" profesoři nemůžou garantovat studium

Změny by se ale dotkly i škol vysokých. Novela teď míří proti tzv. "létajícím profesorům", které využívají především soukromé vysoké školy. Zákon by výslovně řekl, že garantovat kvalitu studijního programu může jen profesor nebo docent, který je akademickým pracovníkem, tedy kmenovým zaměstnancem dané vysoké školy.

Zároveň by vznikl také registr docentů a profesorů.

"Reaguje to na nedávnou diskusi, kterou jsme tady vedli, která má zabránit takzvaným létajícím profesorům," upřesnila ministryně školství Miroslava Kopicová.

Dlouhá cesta, výsledek nejistý

Novela se však rodí dlouho a téměř v porodních bolestech. Poslanci ji mají na stole od loňského února, teprve v listopadu ale absolvovali její první čtení.

Navíc ji před závěrečným hlasováním letos v únoru vrátili zpátky do druhého čtení - na žádost ministryně školství, která chtěla ještě na poslední chvíli naplnit politickou dohodu a zapracovat do zákona dohodnuté změny - hlavně o vysokoškolských učitelích.

Změn by ale mohlo být podstatně víc. Na stole jsou i ty, které by škrtly celé pasáže vládního návrhu - především už zmíněnou část o nutné kvalifikaci pedagogů.

Je to důsledek dohody poslaneckých klubů, vysvětloval dnes Milan Bičík (KSČM) z Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu a tělovýchovu. "V podobě dané návrhem vlády, by zákon v žádném případě nemohl Sněmovnou projít," doplnil.

Jak bude nakonec zákon vypadat, bude jasné za týden, v závěrečném hlasování sněmovny.

 

Právě se děje

Další zprávy