Desetina českých učitelů věří hoaxům a konspiracím. Podívejte se, jakým nejvíc

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 9. 2021 18:45
Tým výzkumníků z Univerzity Palackého v Olomouci se dlouhodobě zabývá nástrahami internetu. Ve studii realizované s firmou O2 "Český učitel ve světě médií" zjišťovali, jakým zdrojům učitelé důvěřují či zda poznají hoaxy a konspirační teorie. Podle výzkumu 13 procent z 2155 oslovených učitelů věří, že EU zakázala zabijačku. Že za covidem stojí Bill Gates, neoznačilo jako hoax 21 procent učitelů.
Foto: Aktuálně.cz

"EU nám chce zakázat Ř"

Výzkumníci z olomoucké univerzity ve svém šetření nabídli osloveným pedagogům možnost posoudit pravdivost vybraných tvrzení a výroků. Učitelé mohli sdělit, zda považují tvrzení za pravdivé či nepravdivé, dále mohli uvést, že si nejsou odpovědí zcela jisti, či nejsou schopni danou informaci kriticky zhodnotit (například o ní nemají dostatek informací či tématu blíže nerozumí).

První tematický okruh obsahoval devět tvrzení o Evropské unii, která putují informačním prostorem. Tím prvním bylo, že EU chce Česku zakázat písmeno Ř, což vzniklo jako satirická zpráva, ale ve virtuálním prostoru ji mnozí odpůrci unie sdíleli jako pravdivou.

Správně ji rozpoznalo 81 procent oslovených pedagogů a označilo ji za nepravdivou. Devět procent uvedlo, že neví a nedokáže výrok s ohledem na pravdivost posoudit. Za pravdivou informaci zprávu označila pouhá dvě procenta pedagogů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy