Desetina českých učitelů věří hoaxům a konspiracím. Podívejte se, jakým nejvíc

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 9. 2021 18:45
Tým výzkumníků z Univerzity Palackého v Olomouci se dlouhodobě zabývá nástrahami internetu. Ve studii realizované s firmou O2 "Český učitel ve světě médií" zjišťovali, jakým zdrojům učitelé důvěřují či zda poznají hoaxy a konspirační teorie. Podle výzkumu 13 procent z 2155 oslovených učitelů věří, že EU zakázala zabijačku. Že za covidem stojí Bill Gates, neoznačilo jako hoax 21 procent učitelů.
Foto: Jakub Plíhal

"EU zakazuje klasické české zabijačky"

"V důsledku vstupu České republiky do EU došlo k takové právní úpravě, která de facto zakazuje klasické české zabijačky," zní další dezinformace bloudící internetem. Jde však opět o nepravdivý výrok. Jak studie "Český učitel ve světě médií" upozorňuje, pořádání domácích zabijaček upravují přímo české zákony a vstupem do EU nedošlo v právní úpravě domácích porážek prasat k žádné změně.

Výrok správně označilo za nepravdivý 51 procent respondentů, 13 procent naopak chybně za pravdivý. Že 19 procent pedagogů uvedlo, že nedokážou výrok posoudit, výzkumníci přičítají tomu, že jde zřejmě o méně rozšířený mýtus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy