Uchazeči o Hrad se odmlčeli, politika do Vánoc nepatří

ČTK ČTK
21. 12. 2012 20:12
Uchazeči o prezidentský post budou Vánoce trávit většinou doma s rodinou
Přemysl Sobotka během kampaně.
Přemysl Sobotka během kampaně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentští kandidáti se během Vánoc chystají přerušit svoji kampaň před lednovou přímou volbou. Vyplynulo to z vyjádření těch, kteří odpověděli v anketě ČTK.

Míní, že lidé by si měli během svátků od politiky odpočinout. Osobnosti nominované do klání o prezidentské křeslo se chystají být hlavně doma se svými rodinami.

"Vánoční svátky budu trávit se svojí manželkou Radkou na naší chalupě v Harrachově, už se tam moc těším. Přijedou nás možná navštívit vnoučata, chystají se k nám přátelé. Doufám, že podmínky na lyžování budou dobré," uvedl místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka.

Kampaň během Vánoc vést nehodlá. "Jako první jsem kdysi slíbil, že lidem pod vánoční stromeček nepolezu. To hodlám dodržet," dodal.

Nezávislá kandidátka Táňa Fischerová bude svátky trávit se synem a s přáteli.

"Jsou to svátky duchovní a rodinné a politika do nich nepatří. Kampaň v tu dobu přeruším, stejně nevedu klasickou kampaň," napsala v odpovědi ČTK Fischerová.

U rodinného stolu se o Vánocích sejde s nejbližšími také předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková.

"Moc se na Štědrý den těším, konečně se sejdeme v klidu celá rodina," napsala. Dodala k tomu, že jinak je doma sama, protože jedna dcera studuje v Kanadě, druhá je s manželem pracovně v Německu.

Kandidát strany TOP 09 a její šéf Karel Schwarzenberg bude trávit vánoční svátky v rodinném kruhu a kampaň na tuto dobu přeruší. Rovněž jeho volební štáb zastaví ve svátečním období svou činnost.

Předvolební kampaň nechá o Vánocích stát také někdejší premiér Miloš Zeman. Nechce občany, "kteří se radují z Vánoc, otravovat během oslav svátků". "Svátky budu trávit v Praze se svojí rodinou a budu se těšit na dlouhý spánek, dobré jídlo a na lásku svých blízkých," uvedl.

Bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer míní, že na Vánoce by si lidé měli od politiky odpočinout.

"Proto já sám aktivní kampaň o svátcích dělat nebudu. Zůstane jen pár reklamních nosičů, jejichž odstranění by bylo komplikované," řekl. Vánoce stráví se ženou Danou a synem Honzou.

"O svátcích se sejdeme i s našimi dalšími dětmi a jejich rodinami. Vzhledem k počtu našich dětí a vnoučat to bude velká akce," podotkl.

Nezávislý kandidát, hudební skladatel Vladimír Franz, je též přesvědčen, že politika pod stromeček nepatří. Kontaktní kampaň pro rok 2012 proto zakončil veřejnou diskusí v pátek v Praze. Profil jeho iniciativy na sociální síti na jeho podporu se podle něj posléze odmlčí v neděli.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy