Vnitro: Uchazeči o Hrad nevěděli, co budeme kontrolovat

ČTK ČTK
20. 12. 2012 12:33
Podle Radiožurnálu mohli kandidáti dopředu vědět, které archy ministerstvo prověří
Prezidentské petice - ilustrační foto.
Prezidentské petice - ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo vnitra odmítá, že by prezidentští kandidáti mohli vědět, jaké petiční archy úřad zkontroluje, uvedl mluvčí tohoto úřadu Pavel Novák.

S tvrzením, že prezidentští kandidáti mohli dopředu vědět, které petiční archy s podpisy jejich sympatizantů ministerstvo vnitra zkontroluje,  přišel ve čtvrtek Český rozhlas Radiožurnál. Podle zákona má být přitom výběr podpisových listin náhodný.

Ministerstvo vnitra v polovině října zveřejnilo na internetu přesný klíč výběru kontrolovaných archů. Kandidáti je tak podle Radiožurnálu mohli namíchat tak, aby ve vzorku ke kontrole byly jen předem určené podpisy.

Systém výběru kontrolovaných archů se objevil ve smlouvě s firmou Hewlett-Packard publikované na webu ministerstva vnitra v sekci veřejných zakázek.

Vnitro, které podrobnější postup popisuje na svých stránkách, nicméně uvedlo, že smlouva s Hewlett-Packard byla zveřejněna na profilu zadavatele, nikoliv na stránkách ministerstva. Zveřejnění obsahu smlouvy navíc podle mluvčího ukládá ministerstvu zákon o veřejných zakázkách. "Tudíž ministerstvo ani nemohlo postupovat jinak," uvedl Novák.

"Tady se nejedná o náhodu, když se to má použít pro tyto účely, tak to skutečně můžu seřadit tak, že stačí přijít za studentem Matfyzu, a ten řekne, jaká ta čísla budou," potvrdil docent Jan Hurt z Matematicko-fyzikální fakulty, který si smlouvu prohlédl. Chybou podle něj tedy bylo zveřejnit úplně všechny vstupní parametry výpočtu.

Vnitro: Nesmysl. Kandidáti nic vědět nemohli

Kandidáti tak podle Radiožurnálu měli tři týdny na to, smlouvu objevit, množinu kontrolovaných položek petice dopočítat a archy podle toho namíchat.

Ministerstvo vnitra informace Radiožurnálu označilo za nepravdivé. Uchazeči o křeslo prezidenta prý nemohli předem vědět, jaké podpisové archy se budou kontrolovat, protože se výběr uskutečnil podle čísel, která byla petičním archům přidělena během elektronického zpracování. Tato čísla se přitom lišila od čísel, kterými archy označili kandidáti nebo jejich zmocněnci, uvedlo v tiskovém prohlášení ministerstvo.

K účasti v přímé volbě prezidenta musejí kandidáti, kteří nedostanou podporu zákonodárců, shromáždit 50 000 podpisů svých sympatizantů.

Ministerstvo vnitra pak ověřuje jejich platnost. Volba nástupce Václava Klause se uskuteční začátkem příštího roku, kandidátů je nyní devět. Průzkumy zatím na postup do druhého kola favorizují expremiéry Jana Fischera a Miloše Zemana.

 

Právě se děje

Další zprávy