Účet za poradce Úřadu vlády: 29 lidí si rozebralo 8 milionů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 1. 2015 13:28
Z řadových zaměstnanců si nejvyšší odměnu odnesl šéf Úřadu vlády a tři náměstci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než osm milionů korun stáli loni český rozpočet poradci Úřadu vlády. 29 expertů si odneslo 7,5 milionu korun na platech, dalších 756 tisíc pak dostali na odměnách.

Výši platů a odměn nejvyšších úředníků a poradců zveřejnil na svém webu Úřad vlády. Kromě týmu premiéra Bohuslava Sobotky platí úřad také kabinety vicepremiéra Pavla Bělobrádka a ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Účet za poradce byl loni dražší než v předchozím roce - v první polovině roku 2013 Petr Nečas poradcům rozdal 5,6 milionu korun, ve druhé polovině poslal Jiří Rusnok 894 tisíc. Ten však rozhodoval i o části peněz vyplacených v roce 2014.

Ze zaměstnanců dostal loni nejvyšší odměny šéf Úřadu vlády, který si k ročnímu platu ve výši 1,1 milionu korun připsal prémie 362 tisíc. Úřad údaje zveřejnil beze jmen, většinu částky si však odnesl současný šéf úřadu Pavel Dvořák. Část peněz dostal ještě Radek Augustin, který v lednu dosluhoval po Rusnokově vládě. 

Tři náměstci úřadu si odnesli odměny od 310 do 330 tisíc korun. Statisícové odměny od 202 do 310 tisíc si připsali také tři ředitelé sekcí.

Na odměny všech zaměstnanců Úřadu vlády šlo v roce 2014 přes 40 milionů korun. 6 milionů úředníkům přiklepl ještě Sobotkův předchůdce Rusnok, 20 milionů jim poslal Sobotka v polovině roku a na Vánoce dostali dalších 14 milionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy