Účet za poradce Úřadu vlády: 29 lidí si rozebralo 8 milionů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 1. 2015 13:28
Z řadových zaměstnanců si nejvyšší odměnu odnesl šéf Úřadu vlády a tři náměstci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než osm milionů korun stáli loni český rozpočet poradci Úřadu vlády. 29 expertů si odneslo 7,5 milionu korun na platech, dalších 756 tisíc pak dostali na odměnách.

Výši platů a odměn nejvyšších úředníků a poradců zveřejnil na svém webu Úřad vlády. Kromě týmu premiéra Bohuslava Sobotky platí úřad také kabinety vicepremiéra Pavla Bělobrádka a ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Účet za poradce byl loni dražší než v předchozím roce - v první polovině roku 2013 Petr Nečas poradcům rozdal 5,6 milionu korun, ve druhé polovině poslal Jiří Rusnok 894 tisíc. Ten však rozhodoval i o části peněz vyplacených v roce 2014.

Ze zaměstnanců dostal loni nejvyšší odměny šéf Úřadu vlády, který si k ročnímu platu ve výši 1,1 milionu korun připsal prémie 362 tisíc. Úřad údaje zveřejnil beze jmen, většinu částky si však odnesl současný šéf úřadu Pavel Dvořák. Část peněz dostal ještě Radek Augustin, který v lednu dosluhoval po Rusnokově vládě. 

Tři náměstci úřadu si odnesli odměny od 310 do 330 tisíc korun. Statisícové odměny od 202 do 310 tisíc si připsali také tři ředitelé sekcí.

Na odměny všech zaměstnanců Úřadu vlády šlo v roce 2014 přes 40 milionů korun. 6 milionů úředníkům přiklepl ještě Sobotkův předchůdce Rusnok, 20 milionů jim poslal Sobotka v polovině roku a na Vánoce dostali dalších 14 milionů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti," uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

Americký kongresový výbor dnes zpovídá ředitele TikToku, síti hrozí v USA kompletní zákaz. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snaží prokázat opak. Síti hrozí v USA zakázání.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na gymnázia se v Česku letos hlásí o desetinu více studentů než loni

Počet přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na gymnázia v Česku letos meziročně vzrostl o desetinu. Zatímco před rokem školy přijaly 72 943 přihlášek, nyní jich bylo 80 073. Nejvíce z nich, zhruba 34 400, obdržela letos osmiletá gymnázia. Následovala čtyřletá gymnázia s přibližně 32 500 přihláškami a šestiletá s asi 13 tisíc. Vyplývá to z údajů organizátora jednotných zkoušek společnost Cermat. Školáci mohli podávat dvě přihlášky. Kolik míst pro prváky střední školy od září nabízí, ministerstvo školství neví. Podle nedávného vyjádření jeho mluvčí Anety Lednové přehled mají zřizovatelé škol. Těmi jsou většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Celkově k nim letos žáci podali přes 212 tisíc přihlášek, meziročně zhruba o 12 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy